بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ ( Business Coaching )   فرآیندی است که یک کسب و کار را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به جایی می برد که مالک کسب و کار به آن تمایل دارد. بعد از تعریف معنی بیزینس کوچینگ، در بخش های بعد، به شما توضیح می دهیم که چرا بیزینس کوچینگ مهم است؟ و سپس در ادامه منابع آموزشی رایگان و مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

دوره ها

کتاب ها

پادکست ها

ویدئوها

دوره های غیر حضوری

دوره ها

کتاب ها

پادکست ها

ویدئوها

دوره های غیر حضوری

بیزینس کوچینگ ( Business Coaching )   فرآیندی است که یک کسب و کار را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به جایی می برد که مالک کسب و کار تمایل دارد بیزنسش به آنجا برسد.

پس از این که مالک کسب و کار مشخص کرد که تمایل دارد بیزینس خود را از وضعیت فعلی، به چه وضعیتی در آینده برساند، بیزینس کوچینگ به او در تعیین استراتژی، اولویت‌بندی کردن اهداف و استراتژی های لازم برای پیش بردن کسب و کار به سوی آن اهداف، کمک می کند.

بیزینس کوچ به صورت منظم، هفتگی یا ماهیانه، با مالک کسب و کار ملاقات می کند تا او را در حفظ تعهداتی که در جلسات قبلی کوچینگ تعیین شده اند، یاری نماید.

امیدوارم معنی بیزینس کوچینگ کاملا برای شما جا افتاده باشد.

 

بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ ( Business Coaching ) فرآیندی است که یک کسب و کار را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به جایی می برد که مالک کسب و کار به آن تمایل دارد. در این صفحه ابتدا به شما توضیح می دهیم که چرا بیزینس کوچینگ مهم است و سپس در ادامه منابع آموزشی رایگان و مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

بیزینس کوچینگ ( Business Coaching ) فرآیندی است که یک کسب و کار را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به جایی می برد که مالک کسب و کار تمایل دارد بیزنسش به آنجا برسد.

پس از این که مالک کسب و کار مشخص کرد که تمایل دارد بیزینس خود را از وضعیت فعلی، به چه وضعیتی در آینده برساند، بیزینس کوچینگ به او در تعیین استراتژی، اولویت‌بندی کردن اهداف و استراتژی های لازم برای پیش بردن کسب و کار به سوی آن اهداف، کمک می کند.

بیزینس کوچ به صورت منظم، هفتگی یا ماهیانه، با مالک کسب و کار ملاقات می کند تا او را در حفظ تعهداتی که در جلسات قبلی کوچینگ تعیین شده اند، یاری نماید.

تعریف بیزینس کوچینگ

قبل از هر چیز، باید ببینیم که بیزینس کوچینگ چیست؟ در جواب می‌توان اینطور گفت که بیزینس کوچینگ یا مربی‌گری کسب‌ و کار، به فرایندی می‌گویند که در آن، صاحبان سرمایه و تجارت از یک شخص در تمام مراحل خرید و فروش، بازاریابی و برنامه‌ریزی‌های مدیریتی، کمک می‌گیرند. آن شخص، مربی کسب‌وکار نامیده می‌شود.

از مربی‌گری کسب‌ و کار می‌توان به‌طور کلی به‌عنوان بهترین اقدام برای به اوج رساندن یک شغل یا یک کسب‌ و کار یاد کرد؛ زیرا او می‌تواند درآمد و سود سازمان را رونق بخشیده و احساس ارزشمندی و مفیدبودن را به افرادِ فعال در اقتصاد بدهد.

اگر بخواهیم مربی‌ گری کسب‌ و کار را در یک تعریف کلی و خلاصه بیاوریم و ببنیم کوچینگ چیست، می‌توان آن را این گونه بیان کنیم:

«فرایندی کارشناسانه توسط فردی متخصص و دارای صلاحیت که با بهره‌مندی از مهارتی زیاد می‌توانند به افراد دیگر کمک کنند تا آن‌ها در کسب‌وکارشان موفق بوده و اهداف تجاری خودشان را به بهترین شکل ممکن برآورده سازند. این کارشناسان مهارتشان را در کمک به کسب‌وکارهای مختلف به دست آورده‌اند و تخصص های لازم را از همین طریق کسب کرده اند.»

مربیان کسب‌وکار یا همان بیزینس کوچ‌ها، اشخاصی خلاق و پرسش‌گر هستند که با استفاده‌از مهارت‌هایشان به بقیه کمک می‌کنند تا آن‌ها به موفقیت دست پیدا کنند.

ماهیت بیزنس کوچینگ

اکنون که می‌دانیم coaching چیست، با دانستن ماهیت آن، می‌توانیم معنی بیزنس کوچینگ را بهتر درک کنیم. کتاب بیزینس کوچینگ در بازار زیاد است، اما شاید هیچکدامشان ماهیت این حوزه را مثل ما، به زبان ساده توضیح نداده باشند.

کوچینگ یک سفر درونی است به اعماق درون خود، به بیان دیگر کوچینگ یک روش خودشناسی است و کسی که مهارت‌های پایه کوچینگ را می‌داند بهتر خودش را می‌شناسد و برای زندگی خود تصمیم‌گیری کند.

کسی که مهارت های پایه‌ی کوچینگ ( پرسیدن – شنیدن – بازخورد دادن) را بلد است می‌تواند بهتر خودش را می شناسد و برای زندگی خود تصمیم گیری بهتری دارد.یک روز اوضاع کسب‌ وکارتان عالی به نظر می‌رسد اما پس از مدتی احساس می‌کنید همه چیز با سرعت در حال سقوط است.

توجه کنید که :

استخدام بیزینس کوچ به شما بصیرت می‌دهد که ببینید، چگونه بهتر کسب‌ وکارتان را اداره کنید، با این‌کار می‌توانید میزان فروش را افزایش دهید یا توانایی‌های خود را بهبود بخشید.

به بیان دیگر، یک کوچ بیزینس اجازه نمی دهد که رویاهایتان را بدلیل روزمرگی فراموش کنید و در تمام طی مسیر همراه شماست. به عبارت دیگر کوچینگ را نه فقط برای شغل، بلکه کوچینگ شخصی را نیز می‌تواند برای زندگی فردی خود نیز به کار ببرید.

 

بیزینس کوچ­­ چه کمکی می­تواند بکند؟

 

بسیاری از افراد علی رغم اینکه می دانند برای کسب و کارشان باید چه کاری انجام دهند موفق نمی شوند!!! مهمترین دلیل عدم موفقیت این افراد این است که کارهای مهم کسب و کارشان را به تعویق می اندازند.

ضرورت استفاده از کوچ و بیزینس کوچینگ

به راستی ضرورت استفاده از کوچینگ چیست؟ پیشرفت‌های فناورانه و افزایش رقابتِ بازاری و نیاز به سودِ بیشتر باعثِ گسترده‌شدن مربی‌گری بیزینس کوچینگ شده است. این تغییرِ دیدگاه و رویکرد، باعث شده که در کشور ما هم طی چند سال اخیر به استفاده از مربیان کسب‌وکار توجهِ بیشتری شود.

شروع یک فعالیت اقتصادی و کسب‌وکار، شاید خیلی پیچیده نباشد و راه‌اندازی و حتی توسعۀ آن نیز توام با هیجان و شوق باشد؛ ولی نباید فراموش کرد که درعین‌حال، می‌تواند بسیار استرس‌زا نیز باشد.

این قضیه، وقتی نمودِ بیشتری پیدا می‌کند که شما قصد داشته باشید حرفه‌ای را به‌تنهایی اداره کنید. در این راه وجود یک مربی و راهنما که بتوانید از تجربیات و نظرهای او استفاده کنید، بسیار راهگشا و مهم خواهد بود.

مزایای بیزینس کوچینگ

تا به اینجای کار، احتمالا خودتان به مزایای بیزینس کوچینگ پی برده باشید، اما برای اینکه این موضوع را بهتر و عمیق‌تر درک کنیم، بد نیست تمامی مزایای این حوزه را در یک بخش جمع‌آوری کنیم. در ادامه، با 13تا از مهم‌ترین کارکردها و مزایای بیزنس کوچینگ، آشنا خواهید شد.

1. ایجاد اعتماد به نفس

اهمیت اعتماد به نفس در کسب و کار و تجارت غیر قابل انکار است. همین که از جانب یک کوچ یا فردی آزموده و مجرب مورد حمایت قرار میگیرید و میتوانید بدون هراس، خود را برای رویارویی با چالش های بزرگ آماده کنید، در مورد انتقادها صبور باشید و یا توانایی ریسک پذیری داشته باشید، خود نوعی افزایش اعتماد به نفس تلقی می گردد.

داشتن یک کوچ‌حرفه ای، باعث می شود خودتان را همچون یک بازیکن حرفه ای در یک بازی هیجان انگیز فرض کنید. زمان برای شما به عنوان یک کارفرما، از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و این کوچ است (همان مربی) که کمکتان میکند تا استفاده ای بهینه از زمان بدون هرگونه اتلاف وقت داشته باشید.

2. درک نحوه همکاری با افراد مختلف

بیزینس کوچینگ شامل تمارین متعدد حول محورهای شخصی و نیز ارتقای سبک رهبری است. از این رو می‌توانید شناخت بهتری از خودتان داشته باشید. روی هم رفته بایستی خودتان را به جای شخصیت های مختلفی در نظر بگیرید و می‌توان گفت، کوچینگ باعث می شود با افراد مختلف و نحوه همکاری با آن ها آشنا شوید.

3. تعیین اهداف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن‌ها

گاهی اوقات، وقتی بیش از اندازه بر روی (جزئیات) مساله ای تمرکز می کنید، نقاط کور بیشتر می‌شوند. یک بیزینس کوچ موفق، دیدگاهی قابل مشاهده پیش رویتان گذاشته و کمکتان میکند بخشی از مشکلات را که شاید نمی‌توانسته‌اید ببینید، به سرعت شناسایی کنید.

همچنین می‌تواند راهبردهایی را برای رویارویی با چالش ها و موانع موجود بر سر راه کسب و کارتان به شما ارائه دهد و شما را تشویق کند که از ناحیه امن خود خارج شوید. در واقع شما با کمک کوچ بیزینس می توانید کسب و کارتان را به سطح بالاتری ببرید.

4. مقابله با بی‌کفایتی‌های ناخواسته

دونالد رامسفلد، سیاستمدار جمهوری خواه و استاد جملات دوپهلو و گنگ، در جایی گفته است:

«چیزهای نامشخصی هم هست که ما نمی دانیم. بیزینس کوچ، اطلاعاتی در اختیار ما قرار میدهد که از طریق تجربه با سایر مراجعان به دست آمده و باعث می شود چشمی فراتر از دید ما در اختیارمان قرار می دهد. همچنین باعث می شود جوانب و همه چیزهایی را که خودمان به تنهایی قادر به دیدنشان نیستیم، مشاهده کرده و نقاط کور کسب وکارمان را شناسایی کنیم.»

5. طرح پرسش های صحیح و کارآمد

بیزینس کوچ سوالات بسیاری را از شما پرسیده و وادارتان می کند در خصوص مسائل چالش‌برانگیز به صورت عمیق بیندیشید تا پاسخی مناسب برای آن ها بیابید.

وقتی خودتان در حرفه به خصوصی مشغول فعالیت هستید و یک بیزینس کوچ از صنعتی متفاوت شما را هدایت می کند، دیدگاه های جدیدی را به همراه داشته و سوالاتی در سطوح بالاتر از شما می پرسد. این امر در مورد راه اندازی استارتاپ‌ها کمک بسزایی به شما خواهد کرد.

6. اولویت‌بندی ریسک‌های احتمالی

تاکنون شده درمورد پاره ای از مسائل به شدت نگران شوید و استرس بسیاری به شما وارد شود؟ بیزینس کوچ کمکتان می کنند خطرات و استرس های احتمالی را فهرست کنید و مثلا بدانید که امروز به کدام مساله باید رسیدگی شود و فردا نوبت کدام مساله است.

7. مراقبت از کارمندان و برقراری ارتباط همدلانه

معمولا کارمندان هر سازمانی، جدا از منافع کاری و درآمدهای ماهانه، دوست دارند در منصب خود پیشرفت کرده و به هدف مطلوب سازمانی دست یابند.

با استفاده از بیزینس کوچ، این اطمینان را به کارمندان خود می‌دهید که از یک منبع حرفه ای برای قدرت بخشیدن به امور سازمان استفاده کرده‌اید که می تواند مهارت های فردی کارمندان را نیز ترقی دهد. یعنی اینکه شما به فکر کارمندان خود هستید و دوست دارید شاهد پیشرفتشان باشید.

8. تشکیل تیمی فوق العاده و بهبود روحیه کار تیمی

شما به عنوان یک کارفرما همیشه وسوسه می شوید همه کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید. بیزینس کوچ به شما کمک می کند همه شرایط را تحت ارزیابی قرار داده و به نقاط ضعف و قدرت خود پی ببرید.

در این صورت می توانید عده ای را برای اجرای کارهای متناسب با تخصص آن ها استخدام نموده و از این طریق، کسب و کارتان قوت خواهد یافت. وجود بیزینس کوچ در تشکیل تیم های چند نفره، یک ضرورت اساسی است.

9. همراهی و کمک به افراد تازه‌کار

هیچ شکی نیست که شروع یک کسب وکار جدید ریسک دارد و شکست برای کسانی که می‌خواهند کار خود را تازه شروع کنند خیلی گران تمام خواهد شد.

آیا می دانید آمار انحلال کسب وکارهای جدید از هر چیز دیگری در دنیا بیشتر است و علت اصلی آن ضعف در برنامه‌ریزی و عدم آمادگی قبلی کارآفرین است؟

فاز مطالعاتی، تدارک مقدمات و برنامه ریزی در شروع یک کسب وکار جدید، نقشی کلیدی را دارند. بیزینس کوچ می تواند به شما کمک کند آمادگی های لازم برای شروع هر کاری را در خود ایجاد کنید و مقدمات لازم برای کسب و کارتان را تدارک ببینید.

10. کمک به برنامه‌ریزی و مدیریت مالی

اگر شرایط مالی خود را کنترل نکنید، قطعاً شرایط مالی شما را کنترل خواهد کرد. خلق ثروت و نگهداری و رشد آن در آینده تنها با اتخاذ یک برنامه‌ریزی صحیح مالی میسر خواهد شد.

افراد اگر یک برنامه مالی شخصی نوشته شده نداشته باشند در اتخاذ تصمیمات متمرکز نباشند، بدون شک هیچگاه به رشد و توسعه و در نهایت ثبات مالی دست نخواهند یافت.

اولین چیزی که با برنامه‌ریزی می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم، اهداف هستند. اهداف مالی که شامل درآمدزایی یا گسترش و توسعه کار است و همچنین اهدافی که در زندگی شخصی داریم نیز نیاز به برنامه‌ریزی مالی دارند.

برنامه‌ریزی مالی در کسب و کار نیز به اندازه زندگی شخصی اهمیت دارد برای شروع یک کار یا برای راه اندازی یک تجارت حتماً نیاز به سرمایه‌گذاری است برای سرمایه‌گذاری هم برنامه‌ریزی‌های مالی با دقت بالا لازم است تا بتوان در کسب و کار و شغل موفق بود.بدون شک حضور و نظارت یک بیزینس کوچ در مدیریت مالی یک سازمان نقش بسزایی دارد.

بیزینس کوچ‌ها در کسب و کارهای بزرگ و کوچک کار کرده و تجربه لازم را برای برنامه ریزی های مالی به شیوه هوشمندانه و سودمندانه در اختیار دارند. این ها، خوب و بد موقعیت های کسب و کار را چشیده‌اند و می‌توانند بهترین منبع برای تصمیم گیری در مراحل مالی شرکت شما باشند.

11. شناسایی استعدادها، قابلیت‌ها و اهداف کسب ‌و کار

مدیریت استعداد، نشان‌دهنده نوعی تغییر پاردایم از مدیریت منابع انسانی سنتی به مدیریت منابع انسانی نوین است؛ که در بر گیرنده توجه به نخبگان سازمانی است.

یکی از گامهای اولیه در مدیریت استعداد، شناسایی کارکنان کلیدی و استعدادهای سازمانی است؛ چرا که مدیران سازمانی در تلاش هستند تا بهره‌وری در سازمان را با در نظر گرفتن کمیت و کیفیت و جذب و گزینش نیروی انسانی مناسب، افزایش دهند.

نیروی انسانی و افراد، از بزرگترین سرمایه های هر جامعه و هر کشوری محسوب می شوند؛ پیشرفت هر بنگاه تولیدی، سازمان و نهاد و نهایتا هر کشوری، در گرو شناسایی و به کار گماری هر چه بهتر این نیروهای انسانی است.

12. کمک به صاحبان سرمایه برای یادگیری مهارت‌های مدیریتی

مدیریت موثر به سه مهارت اساسی شخصی بستگی دارد که عبارتند از:

 1.  مهارت فنی کافی برای انجام جنبه‌های فنی شغلی که مسئول آن هستند؛
 2. مهارت انسانی کافی برای کار با دیگران تا عضو موثر در گروه باشد و قادر به ایجاد تلاش جمعی در تیمی باشد که آن را رهبری می‌کند؛
 3. مهارت مفهومی کافی برای شناخت روابط متقابل میان عوامل مختلفی که در هر شرایط وجود دارند

هر سه تای این عوامل در کنار هم، باعث می‌شوند مدیر اقدامات لازم را برای به‌حداکثر رساندن بهره‌وری و سود برای کل سازمان انجام دهد. بدون شک یک بیزینس کوچ در کنار مدیران کسب و کارها می تواند به ارتقای مهارت های ضروری مدیریتی کمک در خور توجهی کند و در واقع کوچینگ شخصی آنها هم باشد.

13. ایجاد تعادل بین زندگی شغلی و شخصیِ مدیران

امروزه کار بر زندگی شخصی ما حمله‌ور شده و دیگر حفظ تعادل میان کار بیرون از خانه و زندگی شخصی به راحتی امکان‌پذیر نیست. در نگاه اول شاید این مساله مهم به نظر نرسد اما باید بدانیم زمانی که تعادل میان زندگی کاری و شخصی به‌ هم می‌ریزد، سطح استرس ما نیز افزایش می‌یابد. یعنی هم کار و هم زندگی صدمه می‌بینند.

پس باید به نحوی، آرامش خودمان را حفظ کنیم.همه ما می‌دانیم دست یافتن به تعادلی میان کار و زندگی در دنیای پرسرعت و آشفته امروز، کار ساده‌ای نخواهد بود؛ اما هنوز هم ایجاد چنین تعادلی امری است دست یافتنی.

یک بیزینس کوچ می تواند با برنامه‌ریزی زمانی مناسب، به شما کمک کند تا تعادل میان زندگی حرفه ای و شخصی را حفظ کنید و در واقع کوچینگ شخصی شما هم باشد.

 

کوچینگ شخصی و ایجاد تعادل در زندگی

 

مربی کسب و کار یا بیزینس کوچ کیست؟

اکنون نوبت آن است که ببنیم بیزینس کوچ چیست یا کیست؟ مربی کسب و کار یا بیزینس کوچ به طور قطع بر عمل‌گرایی و اعمال و اقدامات خود مراجع استوار است.

از نظر بیزینس کوچ، کمبود دانش یا مهارت مشکل اصلی مراجع نیست و حتی اگر مراجع در زمینه‌ی خاصی دانش نداشته باشد می‌تواند آن را کسب کند یا به دیگران برون‌ سپاری کند.

مربی همراه کسب و کار تلاش می‌کند مراجع را وادار به عمل کند و از این طریق تجربه های او را افزایش دهد. چرا که دانش‌، تا زمانی که تبدیل به عمل نشود پدیدار نخواهد شد و اثر بخشی لازم را نخواهد داشت.

بیزینس کوچ به مراجع کمک می‌کند که ضمن کنترل ریسک‌ها، اقدامات مؤثری را انجام دهد. مؤثر یعنی اقدامی که از آن یادگیری سریع و کم‌هزینه حاصل می‌شود.

اقدام موثر

با تکرار اقدام‌ها و افزایش یادگیری، پاسخ به مسائل نیز خود به خود پدیدار خواهند شد.بیزینس کوچینگ و مشاوره‌ی مدیریت دو مقوله جدا از یکدیگر هستند و نمی توان آنها را جایگزین یکدیگر دانست بلکه می‌توانند به عنوان مکمل هم به کار روند. البته میان این دو حوزه اشتراکاتی نیز وجود دارد.

مثلاً ممکن است بیزینس کوچ براساس تجربه‌ی شخصی، راهکارهایی را نیز به کارآفرین پیشنهاد دهد (هر چند این کار اصلی او نیست)، و یا ممکن است مشاور مدیریت در مواقعی، مراجعش را به اقدام ترغیب کند.

هر کدام از این روش‌ها اثربخشی خاص خود را دارند و این کارآفرین است که باید تشخیص دهد، کدام نوع خدمات برایش مناسب‌تر است و او را به هدف نزدیک میکند.

آیا شخص بیزینس کوچ همان فرد مشاور است؟

بعد از مطالعه تمام موارد فوق این سوال ذهن را به خود مشغول می کند که آیا یک بیزینس کوچ همان مشاور است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت شما هرگز یک مربی فوتبال را نخواهید دید که برای تیم خود، دور زمین فوتبال بدود. دقیقا همین مساله درباره بیزینس کوچ نیز صادق است. یک بیزینس کوچ، مشاور کسب و کار نیست. بیزینس کوچ ها، کارهای شما را در کسب و کارتان انجام نمی دهند، بلکه در کنار شما حضور دارند.

کوچ کیست ؟

کوچینگ یک گفتگوی آگاهانه و روبه‌جلو برای توانمند کردن یک فرد یا گروه برای زیستن در بهترین حالت خود و رسیدن به نتایج فوق‌العاده در زندگی، حرفه، کسب‌وکار یا سازمان است. این کار کمکی است برای پر کردن فاصله‌ میان اکنون و جایی که مراجعه‌کننده و کوچ می‌خواهند در آن قرار بگیرد.

کوچ‌ها درواقع با مراجعه‌کننده خود شریک می‌شوند تا به آن‌ها برای طراحی و رسیدن به آنچه تمایل دارند دست پیدا کنند کمک کنند. از فواید کوچینگ می‌توان به ایجاد وضوح و شفافیت در سوق دادن مراجع به‌سوی اقدام و تسریع فرآیند پیشرفت اشاره کرد و برای او آگاهی و تمرکز به ارمغان می‌آورد.

مشاور کیست ؟

مشاوره یا(Counselling) به طورمعمول زمانی شکل می‌گیرد که فردی به دنبال مشاور می گردد؛ زمانی که تجربیات گذشته اش مانع حرکت به سمت جلو شده است.

مشاور برای شناسایی موانع به طور فردی با وی کار میکند و به او کمک میکند به شرایط چالش برانگیز غلبه کند و درنتیجه آماده حرکت شود. مشاوران حرفه‌ای در ورود به مسائل شخصی به عمق بیشتری تا یک کوچ می روند.

مشاوره تنها باید توسط مشاوران واجد شرایط انجام شود و مرزهای روشنی در این مورد باید در قرارداد ذکر شود.

منتور کیست ؟

منظور از منتورینگ (Mentoring) این است که فردی تحت عنوان منتور (Mentor) به فرد یا افراد دیگری در زمینه خاصی کمک می کند تا به پیشرفت یا مهارت برسند.

منتورینگ با آموزش، تدریس یا مربی گری تفاوت دارد و در واقع رابطه ای است برای ایجاد اعتماد به نفس و حمایت از یادگیرنده در راستای رسیدن به پیشرفت شغلی یا حرفه ای.در تعریف اینکه “منتور کیست و منتورینگ چیست” می توان گفت:

«کمک رسانی یک شخص (منتور) به شخص یا اشخاص دیگر که موجب تغییرات قابل توجه در زمینه هایی همچون دانش، کار یا تفکر او شود. منتور مسئولیت تشویق و تهییج فرد را برای دستیابی به اهداف مدنظر بر عهده دارد و به نوعی راهنما و مشوق وی در طول مسیر خواهد بود.»

بیزنس کوچ و تفاوت آن با مشاور

بیزینس کوچینگ یا همان کوچینگ کسب و کار، یک روش جدید است برای حل مسائل شما.از نگاه کوچینگ هر فردی متخصص زندگی خود است و بهتر از دیگران می داند که راه‌ حل مسائلش چیست؛ کافی است که فقط در کنار فردی قرار بگیرید که خوب بلد است بشنود، خوب سوال می‌پرسد و خوب بازخورد می‌دهد.

آن فرد به بهترین شکل آگاهی‌های شما را از درونتان بیرون می‌کشد و شما را به آنچه که هستید، واقف می‌سازد.همانطور که پیشتر گفتیم، کوچ و مشاور نیز با هم متفاوت هستند؛ اما برای درک بهتر و عمیق‌تر این تفاوت، بهتر است که مطالب ذکر شده در ادامه را با دقت بخوانید:

مشاور کسب‌وکار فردی است که براساس تجربه خود در یک زمینه خاص (استارتاپ، بازاریابی، فروش، منابع انسانی، مدیریت مالی و …) راهکارهایی را به صاحبان کسب‌وکارها پیشنهاد می‌کند.

در واقع کسب‌وکارها زمانی سراغ مشاور می‌روند که دنبال جواب سؤالاتشان باشند.

بدیهی است که مشاوران کسب‌وکار از بابت به نتیجه نرسیدن راهکارهایشان مسئولیتی نمی‌پذیرند.

در نقطه مقابل یک کوچ حرفه‌ای کسب ‌و کار (که ممکن است در زمینه فعالیت آن کارآفرین یا شرکت تخصصی هم نداشته باشد) با استفاده از مهارت‌های کوچینگی خود به مراجعش کمک می‌کند تا:

 1.  ابتدا موضوع اصلی را به درستی کشف کند.
 2.  پی به توانمندی‌های خود و سازمانش ببرد.
 3. سؤالات خوب بپرسد.
 4.  با استفاده از توانمندی‌هایش، به راه‌حل‌های خوبی هم برسد.در این حالت مراجع (کارآفرین یا شرکت موردنظر) مسئولیت تغییر را خودش به عهده می‌گیرد و به این توانمندی می‌رسد که خودش عامل ایجاد تغییرات مثبت در کسب‌وکارش شود.

تفاوت کوچینگ و منتورینگ

کوچینگ کسب و کار، اساساً با هدف توسعه مجموعه‌ای از مهارت‌های رفتاری انجام می‌پذیرد؛ در حالیکه منتورینگ بسیار گسترده‌تر است. منتورینگ ممکن است شامل کوچینگ شود، منتورها علاوه بر انتقال دانش، برای توسعه فردی نگرشها، و ساختن روابط متعادل نیز تلاش می‌کنند.

میتوان گفت که منتورها، منتی های (کسی که از خدمات منتور استفاده می‌کند و توسط او آموزش می‌بیند) خود را کوچ هم می کنند و کوچینگ، زیرمجموعه ای از منتورینگ است. ولی زمانیکه یک رابطه کوچینگ پایان یابد، مربی ممکن است نقش یک منتور را برعهده گیرد و منتی خود را به شیوه منتورینگ هدایت نماید. ولی کوچینگ نمی تواند شامل منتورینگ باشد.

مربیگری نیازمند توسعه مجموعه ای از مهارتهای (رفتاری) خاص است. مربیان اساساً بر توسعه روابط مربیگری به روابط منتور و منتی متمرکز نمی باشند.

البته توجه داشته باشید که با مطالعه کتاب بیزینس کوچینگ و منتورینگ به زبان آدمیزاد، می‌توانید ماهیت و تفاوت هر یک از این دو را، عمیقا درک نمایید.

از جمله بارزترین تفاوت‌های منتورینگ و کوچینگ عبارتند از:

1 . هدف

هدف روابط مربیگری، حل مشکلات عملکردی و توسعه مهارتهای مهم کسب و کار است. در مقابل، منتورینگ جامع‌تر و کلان‌تر بوده و علاوه بر این موارد، امکان انتقال دانش، توسعه مهارتهای اساسی، ساختن روابط و شبکه های دانشی و گسترش فرهنگ سازمانی و ارزشهای کلیدی را نیز فراهم میسازد.

2 . تمرکز

روابط مربیگری محدودتر بوده و اساساً بدنبال ارتقای عملکرد فرد از طریق توسعه مهارتهای مهم کسب و کار است. در مقابل، منتورینگ کلان تر بوده و با توسعه همه جانبه منتی سروکار دارد. علاوه بر توسعه مهارت‌ها، منتورها دانش صریح و ضمنی را نیز به منتی های خود انتقال می دهند. آنها همچنین نگرش‌ها را شکل می‌دهند، توسعه دهنده ذهن بوده و مراجعان خود را قادر به ساختن شبکه‌ای فعال، از متخصصان و همکاران می‌کنند.

3. کنترل

در مربیگری، تصمیم گیری اساساً در دست مربی است. در منتورینگ، منتور و منتی (کسی که توسط منتور آموزش می‌بیند، شاگرد منتور) در منتورینگ موفق مسئولیت مشترک دارند.

4. مدت زمان

در مقایسه با منتورینگ، مدت رابطه مربیگری معمولاً کوتاهتر است. منتورینگ برای مدت زمان طولانی ادامه می‌یابد و منجر به روابط دوستی طولانی مدت و یا همیشگی می‌گردد.

چه کسی می‌تواند یک بیزینس کوچ خبره باشد ؟

پنج گروه از متخصصان وجود دارند که احتمال بیشتری دارد تا بتوانند نقش بیزینس کوچ را به بهترین شکل، ایفا نمایند. در این میان فرقی ندارد که چه نوع کوچی شوند؛ چه کوچ اجرایی شوند، چه تمرکزشان را معطوف بر شرکت‌های کوچک و متوسط کنند، چه به کوچینگ کسب و کارهای یک نفره بپردازند.

یک بیزینس کوچ به صاحبان کسب‌وکار، مدیران عامل و مدیران سازمان‌ها از طریق درون‌بینی، کمک می‌کند. برای مواردی از قبیل افزایش فروش، توسعه مهارت‌هایشان، راهبری کسب ‌و کارشان و یا مدیریت بهتر تیم کاری‌شان. آن‌ها در نقش یک ساندینگ بورد عمل می‌کنند؛ سؤال می‌پرسند و به شما یادآوری می‌کنند که کجا می‌توانید برای به دست آوردن عملکرد بهتر (شخصی یا شغلی) تمرکز کنید.

بنابراین چه کسانی می‌توانند برای افرادی صاحبان کسب و کار الهام‌بخش باشند؟! پاسخ این سؤال این است:

هرکسی می‌تواند با آموزش و اقدامات صحیح، تبدیل به یک بیزینس کوچ شود. ولی متخصصانی وجود دارند که مهارت‌های خاصی برای کوچینگ در دنیای کسب ‌و کار دارند.

مهارت کوچینگ را در پنج دسته از متخصصان پیدا خواهید کرد که شرحشان را در ادامه مشاهده می‌فرمایید:

1. مشاوران مالی

مشاوران مالی برای پروژه‌ها و ارتباطات بلندمدت مناسب هستند. آن‌ها درک چگونگی ایجاد روابط قوی با مشتریان خود بر پایه اعتماد و احترام متقابل را دارند. علاوه بر این، مشاوران مالی می‌دانند که مشاغل مختلف چگونه کار می‌کنند و می‌توانند دیدگاه تازه‌ای از جایگاه هر کسب و کار، به صاحبانشان ارائه دهند.

2. حسابدارها

حسابدارها اعداد و ارقام را خوب درک می‌کنند و در مورد ایده‌هایی که روی کاغذ خوب به نظر می‌رسند، نقطه کور ندارند (همه جوانب آن را می‌بینند). به این معنی که آن‌ها قادر به گوش دادن به نیازهای مشتریان خود هستند بدون اینکه وارد راهبردهای تجاری جدید و هیجان‌انگیز شوند (حتی گاهی اوقات مخاطره‌آمیز).

این ویژگی‌ها می‌تواند برای حسابدارانی که در مسیر بیزینس کوچینگ هستند مفید باشد زیرا طبیعت تحلیلی و محتاطانه آنان، می‌تواند به آن‌ها در گوش دادن به مشتری و پرسیدن سؤال‌های مناسب برای انجام اقدام سریع، کمک نماید.

3. صاحبان کسب و کار

صاحبان کسب‌وکار، چه صاحبان فعلی و چه آن‌هایی که بازنشسته شد‌اند، می‌توانند بیزینس کوچ‌ های خوبی باشند. آن‌ها درک مناسبی از ابتدا و انتهای اجرای یک کسب‌وکار دارند (از ورود تا خروج) و دیگر صاحبان کسب‌وکار نیز به آن‌ها اعتماد دارند.

صاحبان کسب‌وکار به‌عنوان یک کوچ، توانایی ساختن این ذهنیت را دارند که چیزی «وجود دارد و انجام‌شده است». همین موضوع اعتبار آن‌ها را در ذهن مراجعین تقویت می‌کند؛

درحالی‌که از مهارت‌های جدید، در جهت قدرت دادن به دیگر صاحبان کسب‌وکار برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند.

4. مشاوران کسب و کار

مشاوران کسب‌وکار شبکه قدرتمندی از مشتریان بالقوه دارند و این توانایی را دارند که کوچینگ را به مجموعه مهارت‌های فعلی خود اضافه کنند. آن‌ها همچنین دارای مهارت لازم برای کسب‌وکار و درک نحوه ارتباط با صاحبان آن هستند.

در عوض، آن‌ها در موقعیتی سخت قرار دارند تا مهارت‌های کوچینگ را بیاموزند و سپس آن‌ها را در کسب‌وکار فعلی خود اعمال کنند یا از مشاوره به کوچینگ به‌راحتی نقل‌مکان کنند.

5. مدیران

مدیران دیگران را درک می‌کنند و می‌دانند که چگونه باید با افراد و تیم‌ها، ارتباطی مؤثر برقرار کنند. آن‌ها در نقش یک ساندینگ بورد عالی هستند و در گوش دادن به نیازهای دیگران، با حفظ تعادل در همدلی و حرفه‌ای بودن، مهارت دارند.

این ویژگی‌ها به خوبی می‌توانند در تبدیل شدن به یک بیزینس کوچ خبره، به کارشان بیاید؛ زیرا مدیران برای کمک به کسانی که محتاج کمک هستند، مهارتی ذاتی دارند.

نحوه کار کوچ و فرآیند بیزنس کوچینگ

در مربی‌گری کسب ‌و کار ( بیزینس کوچینگ ) ، ابتدا حرفۀ شما شناسایی و ارزش کار شما سنجیده می‌شود؛ سپس به شناسایی مشتریان خاص و موانع و چالش‌هایی پرداخته می‌شود که بر سر راه شما قرار می‌گیرد.

مربی‌گری کسب‌ و کار مسیری مشخص دارد و با انجام ترفندهای مطلوب برای رفع رکود سازمان، نقشی مؤثر خواهد داشت.ترسیمِ یک مسیر روشن از اقداماتی که باید در یک سازمان صورت بگیرد تا موجب رشد فروش شود و سود بیشتری نصیب شرکت کند، به عنوان امری حیاتی و مهم در یک تجارت قلمداد می‌شود.

رشد اقتصادی برای افرادی که به تازگی کسب و کاری را شروع کرده‌اند و یا می‌خواهند کسب و کار فعلی خود را توسعه ببخشند، از دو راه امکان پذیر است:

 • روشن‌کردنِ این مسیر،
 • پیش‌بینی موانع موجود و امکان از بین بردن و حذف درستِ این موانع

درنهایت، این عوامل با استفاده‌ از تجارب مربیان کسب ‌و کار حاصل می‌شوند.در فرایند مربی‌گریِ کسب‌وکار می‌توان برای شناخت بازار آموزش‌هایی را ارائه داد که مربیان کسب‌وکار با بررسی امکانات و همۀ جوانبِ موجود و به‌ تبعِ آن، همۀ آموزش‌های عمومی در نظر می‌گیرند.

پس از شناختِ درست بازارِ مربوط به یک کسب‌وکارِ مشخص به صورت تخصصی، این امکان فراهم می‌شود که نیازها در بازار شناخته و اهداف موجود نیز آموزش داده می‌شوند.هنگامی که یک سازمان یا یک کسب‌وکار دچار مسئله می‌شود، برای حل مسائل و ایجاد تغییر در سازمان می‌توان از فرایند مربی‌گریِ کسب‌وکار به صورت حرفه‌ای و تخصصی کمک گرفت.

بخشی از حل مسائل با شناخت و آگاهی کامل از مسائل سازمان و افراد حاضر در کسب‌وکار حاصل می‌شود و این امر به سرانجام نخواهد رسید، مگر آنکه از مربیانِ باسابقه و دارای مهارت‌های بالا در کار کمک بگیریم.

وضعیت بیزنس کوچینگ در دنیا

طبق صحبت های بسیاری از بزرگان از جمله بیل گیتس مدیرعامل مایکروسافت، اریک اشمیت مدیر عامل گوگل، تونی رابینز مربی انگیزشی افراد موفق و مشهور، هر انسانی در زندگی‌اش، به یک کوچ حرفه ای نیاز دارد.

البته اثربخشی بسیار بالایی که این دانش بر کیفیت زندگی و کسب و کار انسان ها دارد نیز، مهر تاییدی است بر همین ادعا.طبق تحقیقات هاروارد بیزینس ریویو، به ازای هر یک میلیون نفر، تنها و تنها ۷ بیزینس کوچ حرفه ای در دنیا وجود دارد.

این واقعیت نشان می دهد افرادی که در این حوزه ورود پیدا می‌کنند، آینده بسیار درخشانی را پیش روی خود خواهند داشت؛ چه به صورت رهبرانی حرفه ای نقش ایفا کنند، و یا اینکه حرفه کوچینگ را به عنوان حرفه ی اصلی خود انتخاب نمایند، درآمد بیزینس کوچینگ برای این افراد، هیچگاه تمامی نخواهد داشت.

تحقیقات فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) نشان می‌دهد که:

 • ۷۰ درصد از صاحبان کسب‌وکارهای کوچکی که یک کوچ کسب‌وکار را استخدام کرده‌اند، توانسته‌اند عملکرد خود را بهبود دهند،
 • ۹۹ درصد از کارآفرینان خوشحال بودند که تصمیم به استخدام بیزینس کوچ گرفته‌اند.
 • ۸۵ درصد از کسب‌وکارهایی که از خدمات بیزینس کوچینگ استفاده کرده‌اند، نرخ بازگشت سرمایه‌شان (ROI) مثبت بوده است. یعنی هزینه‌ای که برای این خدمات پرداخته بودند را از محل افزایش درآمد و سودآوری درآورده‌اند.
 • حدود ۴۰ درصد از شرکتهای فورچون (که در فهرست پانصد شرکت برتر دنیا قرار می‌گیرند) از خدمات بیزینس کوچینگ استفاده می‌کنند.
 • بیزینس کوچینگ توانسته است تا حداکثر ۷۰۰ درصد بازگشت سرمایه (ROI) برای کسب‌وکارها ایجاد کند.

چه زمانی بیزینس کوچ استخدام کنیم؟

چندین عامل موجب استفاده از کوچینگ بیزنس و آموزش شده است: کسب‌وکارها پیچیده‌تر شده و سرعت تغییرات افزایش‌یافته است؛ کسب‌وکارها به‌سوی مربی‌های متخصص و آموزش تمایل پیدا کرده‌اند؛ به‌طوری حاضرند برای گرفتن راهنمایی و عبور سریع از مشکلات پیچیده هزینه کنند و هزینه دوره کوچینگ برای کسب و کارشان یا حتی قیمت دوره بیزینس کوچینگ برای آموزش دیدنشان، هیچ اهمیتی ندارد.

بطور کلی، هیچ تعریفی برای زمان مناسب استخدام مربی کسب ‌و کار وجود ندارد؛ اما اگر تا به حال سوال زیر را از خود پرسیده‌اید، شاید بهتر باشد که کم کم به سراغ استخدام بیزینس کوچ بروید:

«من نمی‌دانم که باید چه کار کنم!»

مهم این است که برخی اوقات کمک بگیرید چون حتی ابرقهرمانان هم تنهایی کاری را انجام نمی‌دهند.

دوره بیزینس کوچینگ

اهمیت و مزایای بیزینس کوچینگ را اکنون به خوبی می‌دانیم، در این مقاله، متوجه شدیم که کوچینگ یعنی چه؟ و حال به خوبی از ماهیت و فلسفه این موضوع نیز اگاه هستیم و به خوبی می‌دانیم که اگر بیزنس کوچینگ در کسب و کار ما آمیخته نشود، به پیشرفت و دوام در دنیای اقتصاد امروز، نمی‌توان امید داشت.

بدون شک شما نیز به عنوان صاحب یک کسب و کار یا به عنوان یک کارآفرین و حتی به عنوان یک فرد معمولی، برای داشتن که بیزنس کوچ حرفه‌ای در زندگی خود، مشتاق و مصمم شده‌اید.

شاید اکنون این سوال را از خودتان می‌پرسید که چگونه بیزینس کوچ شویم؟ یا اینکه آموزش بیزنیس کوچینگ را کجا می‌توانیم پیدا کنیم؟! و یا اینکه اصلا دوره بیزینس کوچینگ چیست؟

شما اکنون در حال خواندن مقاله جامع «بیزنس کوچینگ چیست»، در وبسایت افشین فاتح هستید. افشین فاتح که در فهرست بهترین مربی کوچینگ ایران قرار گرفته؛ به علاوه یکی از بهترین دوره بیزنس کوچینگ را نیز برای علاقه‌مندان، برگزار می‌کند.

بدون شک شما چه دنبال آموزش کوچینگ باشید، چه بخواهید خودتان از خدمات کوچینگ استفاده کنید، چه بخواهید بدانید چگونه بیزینس کوچ شویم؟ آدرس را کاملا درست آمده‌اید!

اکنون شما در یکی از بهترین مراجع بیزینس کوچینگ ایران هستید و می‌توانید از طریق همین مرجع در بهترین دوره کوچینگ برگزار شده توسط دکتر افشین فاتح، شرکت کنید و رشد و توسعه فردی خود را آغاز نمایید….

دوره بیزینس کوچینگ چیست و شامل چه مباحثی می شود؟

شما در دوره بیزینس کوچینگ یاد می گیرید که چگونه کسب و کارتان را به جایی ببرید که تمایل دارید. این دوره احتیاج به پیش نیاز ندارد و برای تمام کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار و یا رشد کسب و کار خود را دارند مناسب است.

در ادامه به شما می گوییم دروه بیزینس کوچینگ مناسب چه کسانی است؟ و سر فصل های این دوره چیست؟ و مهارت های کوچینگ چیست؟

دروه بیزینس کوچینگ مناسب چه کسانی است؟

 • مدیران عامل
 • مدیران ارشد
 • صاحبان کسب و کار
 • کارآفرینان
 • و همه کسانی که قصد توسعه سازمانشان را دارند‌ مناسب است.

سر فصل های دوره بیزینس کوچینگ

سرفصل های دوره کوچینگ (Business Coaching) عبارتند از

1- مهارت های کوچینگ

شما در این دوره می آموزید که مهارت های کوچینگ چیست؟ و همین که به شما کمک می شود به صورت عملی مهارت های کوچینگ را بیاموزید و در زندگی خود به کار بگیرید. مهارت های کوچینگ عبارتند از :

 • گوش شنوا
 • سوال قدرتمند
 • بازخورد
 • دعوت به اقدام
 • پیگیری و ارزیابی

2- دانش و تخصص کسب و کار

دانش مورد نیاز برای کسب و کار خورد را می آموزسد که عبارتند از :

 • ایده پردازی
 • راه اندازی کسب و کار
 • طراحی استراتژی کسب و کار
 • تحلیل کسب و کار
 • سیستم سازی کسب و کار

3- مهارت های توسعه فردی

بخش دیگر دوره بیزینس کوچینگ مربوط به مهارت های توسعه فردی و کوچینگ شخصی می باشد که عبارتند از:

 • انضباط شخصی
 • مدیریت زمان
 • انضباط مالی
 • تصمیم گیری
 • مدیریت اقدام
 • هدف گذاری

قیمت دوره بیزینس کوچینگ

دوره بیزینس کوچینگ دکتر افشین فاتح شامل بخش مقدماتی و پیشرفته می باشد که شما می توانید به صورت رایگان با پر کردن فرم زیر عضو این دوره شوید.

 

همچنین مشخصات و قیمت دوره جامع بیزنس کوچینگ را هم می توانید در بخش دوره جامع بیزنس کوچینگ  ببینید.

بیزنس کوچینگ چیست؟

فرآیندی است که در آن، مدیران و صاحبان کسب و کار، از یک فرد متخصص برای ارتقای کسب و کار خود، کمک می‌گیرند.

ماهیت بیزنس کوچینگ چیست؟

بیزنس کوچینگ را به یک سفر درونی تشبیه کرده‌اند؛ سفری که در آن با توانایی‌ها و استعدادهای خود آشنا می‌شویم و آن‌ها را برای رسیدن به موفقیت، شکوفا می‌کنیم.

بیزنس کوچ چیست؟

بیزنس کوچ یا مربی کسب و کار، متخصص بیزینس کوچینگ است و به ما کمک می‌کند که استعداد و توانایی‌های خود را شناخته و از آن‌ها در جهت رشد فردی و شغلی، استفاده نماییم. به عبارت دیگر، کوچ به ما ماهیگیری یاد می‌دهد تا خودمان کسب و کارمان را توسعه دهیم و اینکه چگونه بیزینس کوچ شویم.

ضرورت استفاده از کوچینگ چیست؟

پیشرفت فناوری و گستردگی و رشد هر روزۀ بازار کسب و کار در جای جای دنیا، و الیته سنگین‌تر شدن رقابت، باعث شده‌اند که از استفاده از کوچینگ نیز ضرورت بیشتری پیدا کند.

مزایای بیزنس کوچینگ چیست؟

کوچینگ کارکردهای بسیاری دارد، به صورت خلاصه می‌توان گفت که استفاده از باعث می‌شود تا: اهداف کسب و کار و راه رسیدن به آن‌ها مشخص شود، اولویت‌ها تعیین شوند، مسائل مالی کنترل شده و منظم شوند، ارتباطات افزایش و بهبود پیدا کند، کیفیت مدیریت بیشتر شود، رضایت کارمندان افزایش یابد و…

4.5/5 - (19 امتیاز)

‫22 نظر ارسال شده در “بیزینس کوچینگ چیست؟

 1. نسرین :

  سلام
  من یه حرفه تازه شروع کردم ولی میترسم اشتباه انتخاب کرده باشم ایا توی این زمینه هم میتونید به من کمک کنید؟
  بیزینس کوچ­­ چه کمکی می­تواند بکند؟

 2. میثم طهماسبی :

  این مقاله فوق‌العاده است… هر سوالی که در اینکه کوچینگ یعنی چی داشتم رو کامل جواب داد. واقعا با این اوصاف دنبال شرکت تو یه دوره کوچینگ هستم!

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. از قضا تصمیم بسیار خوبی گرفته‌اید. کوچینگ حرفه‌ای رو به رشد است و می‌تواند در آینده بازار بسیار خوبی داشته باشد. برای شرکت در دوره‌های کوچینگ می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

 3. رضا مبینی :

  به جز این کتابی که توی مقاله معرفی کردید، دیگه چه کتاب‌هایی برای مطالعه تو این زمینه وجود داره؟ میشه بهمون معرفی کنید؟ که معنی بیزینس کوچینگ و کلا درباره اینکه کوچینگ یعنی چی بیشتر بدونیم.

 4. سارا جهانی :

  سلام من توی کار بیوتی هستم و خدمات مربوط به اون رو ارائه می‌دم… آیا من هم میتونم برای کسب و کارم از خدمات کوچینگ استفاده کنم، یا اینکه بیوتی بیزینس کوچینگ به کارم نمیاد؟؟بیزینس کوچ­­ چه کمکی می­تواند بکند؟

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. از قضا بیوتی کوچینگ، یکی از حوزه‌های بسیار پرطرفدار در بیزنس کوچینگ است و می‌توان مفصلا درباره آن حرف زد. شما هر کسب و کاری که داشته باشید، می‌تواند از کمک یک بیزنس کوچ حرفه‌ای بهره مند شوید. هیچ فرقی ندارد.

  • مهرسانا :

   اتفاقا من برای بیوتی بیزینس کوچینگ از آموزش های استاد استفاده کردم و خیلی توی کسب و کارم تاثیر مثبت داشت.

 5. بهمن صیادی :

  من می‌خوام برای کسب و کارم دوره کوچینگ بردارم. از کجا باید شروع کنم؟؟ این کار چطور انجام میشه؟بیزینس کوچ­­ چه کمکی می­تواند بکند؟

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. قبل از هر چیز لازمه که با ما تماس بگیرید و جلسه مشاوره تنظیم کنید. در این جلسه، ما از وضعیت کسب و کارتون می‌پرسیم و همه چیز رو ارزیابی می‌کنیم. بعدش نوبت به اهداف و چشم انداز کارتون میرسه و خلاصه تمام موارد اولیه، توی این جلسه معلوم میشه. سپس به صورت رسمی دوره‌های کوچینگ آغاز میشم.

 6. مصطفی یوسفی :

  بسیار عالی، کامل و جامع، بیزینس کوچینگ یک علم نسبتاً جدید و کارآمدی هست که افراد بزرگی توی دنیا حتی به مدیران سطح بالا مثل برخی از مدیران گوگل پیشنهاد دادن، یک بیزینس کوچ خوب میتونه مسیر رو بسیار هموارتر کنه. با آرزوی توفیق

 7. مهرزاد شریفی :

  سلام، نحوه شرکت توی دوره‌های کوچینگ آقای فاتح چطوریه؟ هزینه‌هاش چقدره؟ چه جوری باید ثبت نام کنم؟؟ به نظرم دکتر فاتح بهترین مربی کوچینگ ایران هستند.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. برای کسب اطلاعات دقیق در این مورد، با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

   تهران : ۸۸۶۶۰۴۶۳ – ۰۲۱

   شیراز : ۳۶۴۹۰۴۶۵ – ۰۷۱

 8. saeed :

  سلام… مرسی از این مقاله جامعی که آماده کردید. حقیقتا من خودم چند وقتیه که دارم از یه بیزنس کوچ برای کسب و کارم استفاده می‌کنم. چندان ازش راضی نیستم ولی باز هم تاثیرش رو دارم به چشم میبینم و شگفت زده‌ام کرده. دوست دارم یه روز با آقای فاتح هم کار کنم.

 9. مینا رضایی :

  یکی از بهترین مربی کوچینگ ایران دکتر افشین فاتح هستند. من واقعا ممنونشون هستم به خاطر تغییر که در زندگی و کسب و کارم ایجاد شد.

 10. مرسده :

  یکی از بهترین مزایای دوره کوچینگ آقای دکتر فاتح اینه که یاد می گیریم چگونه بیزینس کوچ شویم و این به نظرم خیلی مهمه

 11. مهشید :

  کوچ های معروف زیادی داریم ولی به نظرم دکتر افشین فاتح از بهترین ها هستند و در میان کوچ های معروف حرف های زیادی برای گفتن دارند.

  • مهرسانا میلادی :

   به نظر منم خیلی از کوچ های معروف فقط اسم در کردن و واقعا دکتر افشین فاتح از بهترین ها هستند.

 12. رضا :

  شاید باورتون نشه ولی من حتی نمی دونستم کوچینگ یعنی چی و دوره کوچینگ چیست که با خوندن این مقاله خیلی خوب متوجه این موضوع شدم. بخش کتاب بیزینس کوچینگ هم به نظرم خیلی خوب بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *