اقدامک یا میکرواکشن

اقدامک یا میکرواکشن

اینترنت پر از داستانها و نقل قولهای الهام بخش، درباره قدمهای کوچکی است که رسیدن به هدف را هموار کرده است. چه در مورد تغییر شیوه زندگی و چه رسیدن به اهداف بزرگ و ….. اقدامک ها یا میکرواکشن ها می توانند نتایج بزرگی را در بر داشته باشند. اما این موضوع چقدر صحت دارد؟ آیا واقعا می توان با کارهای کوچک به اهداف بزرگ رسید؟

جمله معروف “سفر چند هزار کیلومتری با اولین قدم آغاز می شود” را همه ما ده‌ها بار شنیده ایم، اما معمولاً فراموش می کنیم که، رمز موفقیت واقعی در زندگی همین است. اقدامات خرد اغلب پیش درآمد تغییرات عظیم هستند. و این گام های کوچکند که ما را در ساختن فردایی بهتر و روشن تر یاری می کنند.

جمله معروف سفر چند هزار کیلومتری با اولین قدم آغاز می شود در اقدامک یا میکرواکشن

چرا دستیابی به اهداف بزرگ در زندگی سخت است؟

در اکثر اوقات، برخی افراد تصور می کنند که نمی توانند به هدفی بزرگ دست یابند، صرفاً به این دلیل که در اطراف شان هرگز شخص دیگری آن کار را انجام نداده است.
از طرفی، رسیدن به اهداف بزرگ اغلب دشوارتر از آن است که به نظر می رسد. در رسیدن به هدف بیشتر ما یا شکست خورده ایم و یا از تلاش کردن دست کشیده ایم.

برای خود شما، چند بار برایتان پیش آمده است که کاری را با اشتیاق و پر انرژی شروع کرده، اما آن را نیمه کاره رها کرده باشید؟
اگر در دستیابی به اهدافی که تعیین کرده اید مشکلی دارید و به طور مداوم از توانایی خود برای ادامه کار ناامید شده اید، انجام کارها در قالب اقدامک یا میکرواکشن قطعا برای شما مفید خواهد بود.

در فرهنگ ما که معمولا کارهای بزرگ تمام توجه را به خود جلب می کند، رسیدگی به اقدامک یا میکرواکشن ها ممکن است به نظر کاملاً شهودی یا حتی کسل کننده باشد! با این حال، می توان گفت،

اقدام مداوم و کوچک نسبت به چیزی که می خواهید به آن برسید می تواند نتایج بزرگی را به همراه داشته باشد.

اقدامک یا میکرواکشن چیست؟

اقدامات خرد شما را مجبور می کند که اهداف کلان ( کوتاه مدت و یا بلند مدت) خود را به مراحل کوچک و عملی تقسیم کنید. اقدامک یا میکرواکشن ها، گام های عملیاتی بسیار ویژه و اهداف وظیفه محور هستند که به شما کمک می کنند تا اهداف بزرگتر خود را تحقق بخشید.

از دید شما، ممکن است میکرواکشن ها مانند لیستی از کارها باشند. اما در واقع حواس شما را بر روی یک کار کاملاً مشخص متمرکز می کند، به شما تحرک می بخشد و شما را در رسیدن به اهداف دیگرتان هدایت می کند.

مثالی برای درک بهتر میکرواکشن و اهداف بلند مدت:

هدف بلند مدت: شما می خواهید ۱۰ کیلو وزن کم کنید
اقدامک: ۳۰ دقیقه تمرین در روز به مدت ۵ روز در هفته

چگونگی بکار گیری میکرواکشن

برای تعیین اقدامک ها با اهداف بلند مدت خود شروع کنید. تمامی موارد که به شما در رسیدن به اهداف تان کمک می کند به صورت یک لیست کاری در بیاورید. زیرا داشتن یک ایده روشن از آنچه باید روزانه انجام دهید، شما را در مسیر درست خود قرار می دهد.

در نظر بگیرید که اکنون برای رسیدن به یکی از اهداف روزمره خود می توانید چه کاری انجام دهید. (تسک های کوچکتر برای خود قرار دهید)
یادتان باشد، چنانچه این کارها را روزمره انجام دهید، به زودی به هدف بلند مدت خود خواهید رسید.

ضرورت های دستیابی به اهداف بزرگ با میکرواکشن

 • بر روی یک هدف متمرکز باشید.

خودتان را فریب ندهید. فکر نکنید که وقتی چند وظیفه دارید موثرتر هستید. روی انجام یک کار متمرکز باشید.

 • اهداف خود را مرتباً ارزیابی کنید.

اطمینان حاصل کنید که میکرواکشن ها با اهداف بلند مدت شما مطابقت دارد. اگر اینگونه نباشد، میکرو اکشن ها شما را به اهداف تان نزدیک نمی کند. اقدامک های خود را به صورت هفتگی مرور کنید تا اطمینان حاصل کنید که اقدامات مناسبی برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود انجام می دهید.

 • تسک ها را به بخشهای قابل کنترل تقسیم کنید.

با تقسیم کردن تسک ها به بخش های قابل کنترل، شما می توانید در مدت زمان کمی کارهایتان را مدیریت کنید.
به عنوان مثال، اگر هدف شما مطالعه ۱۲ کتاب در سال است. رسیدن به این هدف تقریباً خواندن ۲۰ صفحه در روز است.

 • به سمت هدف حرکت کنید

اگر هدف شما خیلی سخت به نظر برسد، بازهم به سمت آن حرکت کنید. اینگونه فکر کنید که حتی اگر رسیدن به هدف مدت ها طول بکشد، باز هم باید برای رسیدن به آن تلاش کنید. این امر به شما اطمینان می دهد به پیروزی خواهید رسید.

 • ذهنیت خود را تغییر دهید

طرز فکر ما یکی از ارزشمندترین سرمایه های ما در رسیدن به اهداف است. ما باید باور کنیم که تغییر ذهنیت امکان پذیر است.

توصیه می کنیم هیچ گاه قدرت ذهنیت خود را دست کم نگیرید. تغییر در ذهنیت به افراد اجازه می دهد کاری را انجام دهند که زمانی فکر می کردند غیرممکن است. تقریباً در مورد هر چیزی می توانید ذهنیت خود را تغییر دهید.
حتی اگر هدفی تقریباً غیرممکن به نظر برسد، اعتقاد به دستیابی به آن کمک زیادی به شما می کند. چرا که نحوه تفکر ما درباره اهداف، بر توانایی ما در دستیابی به آنها تأثیر گذار است.

 • شکستن اهداف به موارد کوچک تر

اکثر هدف های بزرگ را می توان به موارد عملی کوچکتر تقسیم کرد. هر روز، کارهایی را که باید انجام دهید را یادداشت کنید. البته بعضی اوقات پیش می اید کار ها به طرز مضحکی خرد و کوچک شوند.

کاربرد اقدامک یا میکرواکشن در زندگی روزانه

جرمی رولستون، می گوید:

“ما انسان ها اکثرا به دستاوردهای آنی عادت کرده ایم. به دیدن نتایج بدست امده در مرحله آخر، تناسب اندام. “بدن خود را در ۲۱ روز تغییر شکل دهید”.یک ادعای کاملا بی اساس است. از نظر فیزیولوژیک بدن اینگونه کار نمی کند. و همینطور زندگی واقعی نیز اینگونه نیست. هیچ چیزی یک شبه اتفاق نمی افتد. “

فرض بر این است که شما برای خود هدف بزرگی تعیین کرده اید. برای مثال شما می خواهید، لاغر شوید، و یا حتی کل فرم بدن خود را از نو بسازید. قبل از هر چیز باید بدانید اهداف بزرگ نیاز به تغییرات بزرگی دارند.
در ابتدای کار ممکن است شما همه کارها را با هیجان و با در نظر گرفتن تصویر نهایی شروع کنید. اما پس از مدتی همه چیز کمی متفاوت و سخت به نظر رسد، شاید حتی غیرممکن باشد. در حقیقت می توان گفت هدف بزرگ شما در یک خاطره دور محو می شود و زندگی را با پیشرفت بسیار کمی نسبت به آنچه واقعاً می خواهید ادامه می دهید.

اقدامات خرد یا میکرواکشن گام های کوچک و ثابت برای دستیابی به اهداف شما در زندگی روزانه هستند. دلیل قدرتمند بودن آنها امکان ایجاد عادت های جدیدی است که با تغییر تدریجی به شما ارائه می دهد. یکی از بزرگترین دلایلی که اهداف بزرگ ما هیچ گاه محقق نمی شوند این است که ما تصمیمات غیرواقعی می گیریم که به آن پایبند نیستیم. باید بدانید تا انگیزه اولیه مان پایدار نماند، عادت ها شکل نمی گیرد و تغییر ایجاد نمی شود.

تغییرات ساده و کوچک می توانند با گذشت زمان رشد کرده و به تغییرات بزرگ تری تبدیل شوند. یعنی یک قدم کوچک رو به جلو، به علاوه یک قدم کوچک دیگر، سپس یک قدم دیگر و همینطور یک قدم دیگر تبدیل به یک گام بزرگ و یک جهش غول آسا در رسیدن به هدف است.

بنابراین می توان گفت، اقدامات میکرواکشن کلید موفقیت لاک پشتی و خط پایان خرگوشی شما در زندگی است.

سخن پایانی؛

با استفاده از قدرت میکرو اکشن ها، ذهنیت و تعهد می توانید به اهداف بزرگ برسید. باور کنید یا نکنید، میکرو اکشن می تواند یک روش بسیار موثر در رسیدن به اهداف باشد تا نه تنها شما را در مسیر درست نگه دارد، بلکه انگیزه شما را نیز حفظ کند.

اقدامک ها به شما کمک می کنند تا در خودتان عادت های مثبتی ایجاد کنید که توانایی شما برای موفقیت را بیشتر کند. هرچه بیشتر موفق شوید، احساس رضایت بیشتری خواهید کرد و این پایه موفقیت و خودباوری درهای رشد قابل ملاحظه تری را بروی شما می گشاید.

سوالات متداول

با استفاده از میکرو اکشن ها می توان سریعا به اهداف تعیین شده رسید؟

خیر، در بکار گیری میکرواکشن ها برای دستیابی به اهداف نباید انتظار نتیجه فوری را داشت. اقدامک یا ریز عادت ها با حرکت مستمر و به ارامی اهداف بزرگ شما را محقق می سازند.

چرا باید اهداف خود را مرتباً ارزیابی کنید؟

از این رو که باید اطمینان حاصل کنید که میکرواکشن ها با اهداف بلند مدت شما مطابقت دارند یا خیر. اگر مطابقت نداشته باشد، شما از اهداف تان دور تر می کند.

میکرواکشن ها باید چه خصوصیاتی داشته باشند؟

معمولا میکرواکشن های که منجر به موفقیت شما در رسیدن به اهداف می شوند، کوچک، آسان و ساده هستند.

از میکرواکشن در چه کارهایی می‌توانیم استفاده کنیم؟

از اقدامک می توانید در انجام امور روزمره تا رسیدن به اهداف سخت و طاقت فرسا استفاده کنید.

 

 

6 دیدگاه برای “اقدامک یا میکرواکشن

  • ادمین سایت گفته:

   از نظر روانشناسی ذهن انسان معمولا در شرایط خاص به تغییرات بزرگ واکنش نشان می‌دهد، و بعبارتی با تغییرات مقابله می‌کند. این امر انرژی زیادی را از ما می گیرد و باعث دلسرد شدن ما می شود.

 1. تهمینه هدایت گفته:

  سلام. ممنون از مقاله خوبتون. واقعا میکرو اکشن ها می تونن ما رو به اهداف بزرگ مون برسونن؟

  • ادمین سایت گفته:

   سلام . بله. میکرو اکشنها در واقع همون اهداف و تسک های کوچک هستند که رسیدن به آنها سهل و راحت هست. و در صورت تداوم در دراز مدت منجر به دستیابی به اهداف می شوند.

  • ادمین سایت گفته:

   برای مثال زمانی که تصمیم میگیرید ورزش کنید. به یکباره نمی توانید روزی نیم ساعت ورزش کنید. شما می توانید با روزی ۵ دقیقه شروع کرده و رفته رفته این زمان را افزایش دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *