عوامل موثر در رضایت شغلی کارمندان در محیط کار

“رضایت کارمندان” اصطلاحی است که برای توصیف اینکه آیا کارکنان در محیط کار خود خشنود هستند و خواسته ها و نیازهای آنها در محل کار برآورده می شوند یا نه به کار برده می شود، بسیاری از اقدامات حاکی از آن است که رضایت کارکنان عاملی در جهت ایجاد انگیزه، دستیابی به اهداف کارکنان و روحیه مثبت کارمندان در محیط کار است.

امروزه بیشتر سازمانها برای جلب رضایت کارکنان تلاش می کنند، اما همه آنها به این هدف دست پیدا نمی کنند. به همین دلیل برای متخصصان منابع انسانی مهم است که در مورد عواملی که می توانند رضایت کارمندان را افزایش دهند و چگونگی موفقیت آن در موفقیت کلی یک شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنند.

 

عوامل موثر رضایت کارمندان از محل کار خود

اشتغال و رضایت کارمندان از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل کسب سود یک کسب و کار است. لیست زیر برخی از جنبه های اصلی رضایت شغلی را که توسط کارمندان ذکر شده است نشان می دهد:

 

احترام –  پرسنل یک شرکت رفتار احترام آمیز با همه کارکنان را مهمترین عامل رضایت شغلی ارزیابی می کنند.

اعتماد –  از دیدگاه کارکنان اعتماد بین خود و مدیریت ارشد یکی دیگر از عوامل بسیار مهم رضایتمندی است.

امنیت –  سازمان ها می توانند از طریق برقراری ارتباط صادقانه و شفافیت در مورد سلامتی و قرارداد طولانی مدت شرکت ، احساس امنیت را در پرسنل به وجود آورند.

محیط سالم – مکانهای کاری عاری از استرس ، مشکلات روحی ، آزار و اذیت و تبعیض می توانند محیطی مثبت و سالم را برای همه پرسنل ایجاد کنند.

مسیر شغلی – هیچ کس نمی خواهد یک کار رو به بن بست داشته باشد. کارکنان احتمالاً وقتی می توانند مسیری سخت را ببینند که با داشتن امکان فرصتی برای کسب درآمد بالاتر و مسئولیت های بیشتر ،انگیزه بیشتری برای انجام کارهای سخت داشته باشند.

پرداخت و مزایا – دستمزد خوب تنها دلیلی نیست که کارمندان رضایت از شغل خود پیدا کنند، اما عامل مهمی است. به طور کلی دستمزد حالتی ایجاد می کند که کارکنان احساس ارزشمندی می کنند و اینکه به دنبال کار و شرایط جدید نباشند.

 

رضایت شغلی چقدر مهم است؟

شکی نیست که پرسنل، قسمت اصلی و مهم سازمان هستند. راضی نگهداشتن کارکنان از جهات مختلف به بهبود و توسعه اهداف یک شرکت کمک می کند، از جمله:

 

گردش مالی پایین – گردش مالی می تواند یکی از بیشترین هزینه های مربوط به بخش منابع انسانی باشد. راضی نگه داشتن کارکنان به ایجاد یک فضای بهتر کمک می کند و استخدام استعدادهای با کیفیت و صرفه جویی در هزینه ها را آسان تر می کند.

بهره وری بالاتر – صرف نظر از عنوان شغلی و درجه حقوق و دستمزد، کارکنانی که رضایت شغلی بالایی را گزارش می دهند، نرخ بهره وری بالاتری دارند.

افزایش سود – ایمن نگه داشتن و رضایت کارکنان می تواند منجر به فروش بیشتر و در نتیجه کاهش هزینه ها شود.

وفاداری – وقتی کارمندان احساس می کنند شرکت به رضایتمندی آنها توجه دارد در نتیجه از رسالت شرکت پشتیبانی می کنند و برای دستیابی به اهداف خود سخت تلاش می کنند.

برای رضایت کارمندان تلاش خارق العاده ای لازم نیست. آنها می خواهند ضمن کار در یک محیط امن، با درآمد خوب و فرصت هایی برای پیشرفت ، احترام و اعتماد به نفس خود را احساس کنند. وقتی شرکت شما روشهایی را برای ارائه این عوامل مهم ایجاد می کند، می تواند کارمندان را راضی نگه دارد  و به آینده ای قوی تر ، باثبات تر و سودآورتر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *