لایف کوچینگ چیست و چرا در زندگی به آن نیاز داریم؟

لایف کوچینگ

مقاله را با سوالی شروع می‌کنم؛ آیا تا به حال اسم لایف کوچینگ به گوشتان خورده است؟ آیا اصلا درباره کوچینگ زندگی چیزی می‌دانید؟ آیا تا به حال از یک لایف کوچ کمک گرفته‌اید؟ اگر جواب منفی است، شاید بهترین زمان، همین حالا باشد!

تک تک ما در زندگی، ناکامی‌ها، مشکلات و شکست‌هایی داریم. درست در کنار آن، امیال و آرزوها و رویاهایی را نیز داریم. به طبع، موانعی و محدودیت‌هایی نیز در زندگی هر یک از ما وجود دارد. هرچند که این موارد می‌توانند برای هر کس متفاوت باشند، اما یک چیز مشترک در بین همۀ ما وجود دارد و آن، میلی رسیدن به موفقیت و پشت سر گذاشتن تمام مشکلات است.

اکثر ما برای رسیدن به موفقیت و حل مشکلات و از بین بردن محدودیت‎‌های خود، به دنبال فرمولی جادویی هستیم که با گفتن: «بی بی دی بابی دی بو» به یک باره همه چیز گل و بلبل شود! اما خب همه ما خیلی خوب می‌دانیم که چنین راهکاری طلایی وجود ندارد و مسیر زندگی و راه‌حل مشکلاتش، به کل از بقیه انسان‌ها متفاوت است. راه رسیدن به موفقیت برای هر فرد، با بقیه فرق دارد و تنها از اراده و تلاش‌های خودش عبور می‌کند.

چارچوب دادن به همین تلاش‌ها و اراده فرد، بر گردن لایف کوچینگ است که در این مقاله از وبسایت آموزشی «افشین فاتح» قرار است مفصلا آن را بررسی کنیم.

“باید بدانید که «کوچینگ» مبحث بسیار گسترده‌ای است و لایف کوچینگ، تنها یکی از زیرمجموعه‌های مهم آن است. از دیگر زیرمجموعه‌های این مبحث، می‌توان به بیزنس کوچینگ هم اشاره کرد. برای آشنایی با این مفهوم، ما مطالعه مقاله «بیزینس کوچینگ چیست؟» را پیشنهاد می‌کنیم.”

 

چرا راه موفقیت هر شخص متفاوت است؟

فیلم سینمایی مارمولک را به یاد دارید؟ رضا مارمولک جمله معروفی داشت که می‌گفت: «به اندازه آدم‌ها، راه هست برای رسیدن به خدا» حال ما این جمله را اندکی تغییرش می‌دهیم و می‌گوییم: «به اندازه آدم‌ها، راه هست برای رسیدن به موفقیت»

حال فرقی ندارد که این موفقیت چه باشد، چه فردی باشد، چه عاطفی، چه اجتماعی، چه شغلی و چه از هر بعد دیگر. اما اصل مطلب آن است که این موفقیت، از نظر هر فرد، از نظر هر آدم، متفاوت است. چرا؟ چون که هر انسان روی این کره خاکی، تعریف متفاوتی از زندگی دارد؛ از شادکامی، از سعادت، از موفقیت و از هر چیزی، تعریف متفاوتی دارد و مسیری که در زندگی طی می‌کند، با هر کس دیگر متفاوت است.

اما نقش لایف کوچینگ در این میان چیست؟ می‌گوییم برایتان. همانطور که در مقدمه هم به آن اشاره کردیم، نمی‌توان با یک فرمول جادویی به موفقیت رسید و از آنجایی که هر آدم با آدم دیگر فرق دارد، پس فرمول رسیدن به موفقیت هم برایش متفاوت خواهد بود. در این راه، هیچ کس نمی‌تواند دست شما را گرفته و به قله موفقیت برساند، بلکه در تمام مدت، فقط خودتان هستید که می‌توانید کمک حال خودتان باشد.

کتاب طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک

لایف کوچینگ، صرفا مسیر را به شما نشان می‌دهد، صرفا چارچوبی را برای شما مشخص می‌کند و شما به کمک آن، از توانایی‌های فردی خود آگاه می‌شوید، استعدادهای خودتان را شکوفا می‌کنید و در نهایت با پای خودتان، به سمت موفقیت، قدم بر خواهید داشت.

لایف کوچینگ چیست؟

حالا درک مفهوم لایف کوچینگ، بسیار آسان‌تر است و ارائه یک تعریف برای آن، به مراتب ساده‌تر خواهد بود. لایف کوچینگ، یا کوچینگ زندگی و یا مربی گری زندگی، همگی در یک معنا به کار می‌روند و می‌توان آن را به این صورت، تعریف کرد:

«لایف کوچینگ، یک فرایند روان‌شناسانه است و بر پایۀ گفتگو و مکالمه شکل می‌گیرد. هدف از انجام این گفتگوها آن است که از آنچه هستید، به آنچه که می‌خواهید برسید.»

لایف کوچینگ فرمولی جادویی برای رسیدن به موفقیت نیست؛ بلکه باید آن را به مثابه یک ابزار برای رسیدن به موفقیت در نظر گرفت. افراد از این ابزار استفاده می‌کنند تا اهداف و خواسته‌های خود را مشخص کنند و بعد برای رسیدن به آن خواسته‌ها، برنامه‌ریزی کنند.

لایف کوچینگ، گفتگویی دو طرفه است. یک سوی این گفتگو شما و سوی دیگر آن شخصی متخصص به اسم «لایف کوچ» یا مربی قرار دارد. شما در هر یک از جلسات لایف کوچینگ، با مربی خود فقط صحبت می‌کنید؛ این مکالمه معمولا بسیار عمیق است و به شما کمک می‌کند که توانایی‌ها خودتان را بشناسید و مشکلات را شناسایی کنید و راه‌حلی برای آن‌ها کشف کنید. در بخش‌های بعدی، وظایف لایف کوچ را نیز بررسی خواهیم کرد.

“یکی از نتایج مثبتی که لایف کوچینگ می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد، تقویت مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی است که همگی در دسته مهارت‌های نرم قرار می‌گیرند؛ ما مطالعه مقاله «مهارت‌ های نرم» را برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، به شما پیشنهاد می‌کنیم.”

لایف کوچینگ را با چه چیزی نباید اشتباه گرفت؟

با توجه به تعاریفی که در بالا ارائه دادیم، اکنون بسیار امکان دارد که مفهوم لایف کوچینگ را با مفاهیم دیگر اشتباه بگیرید. به طور مثال، خیلی از افراد فکر می‌کنند که لایف کوچینگ، همان درمانگری و یا مکالمه‌درمانی است. بعضی هم اینطور فکر می‌کنند که لایف کوچ، همان مشاور روانشناس است؛ اما خب باید بدانید که هر یک از این‌ها، تعاریفی کاملا متفاوت و مجزا دارند و نباید آن را با یکدیگر، اشتباه گرفت.

 • لایف کوچینگ و روانکاو
برندآفرین شو / قسمت پانزدهم

این دو مفهوم در باطن با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. با مطالعه مفهوم روانکار یا درمانگر، اینطور می‌توان بیان کرد که در این جلسات، معمولا متخصص روانکار، سعی می‌کند تا با جستجو در گذشته هر فرد، ریشه مشکلات او را پیدا کند و علت اصلی دردها و رنج‌هایش را شناسایی کند. این در حالی است که در لایف کوچینگ، نگاه فرد و مربی رو به آینده و زمان حال است. در کوچینگ مشکلات و موانع حال حاضر بررسی می‌شوند و سعی می‌شود که خود فرد، با کمک مربی، راه حلی برای آن‌ها پیدا کند.

 • لایف کوچینگ و مشاوره روانشناسی

درست مثل مورد قبل، این لازم است که بین این دو مورد نیز تمایز قائل شد. زمانی که شما نزد مشاور و یا روانشناس مراجعه می‌کنید، معمولا مشاور سوالاتی را از شما می‌پرسد و شما نیز مشکلات خود را مطرح می‌کنید. مشاور برای هر مشکل، راه حلی و چاره‌ای را شخصا توصیه می‌کند؛ اما این در حالی است که در لایف کوچینگ، مربی صرفا شما را راهنمایی می‌کند و سکان هدایت امور، فقط و فقط به دستان خود شماست و در نهایت این شما هستید که تمام تصمیمات را اتخاذ می‌کنید.

لایف کوچ یا مربی زندگی کیست؟

بعد از بیان مفهوم اینکه لایف کوچینگ چیست، لازم است به این موضوع هم بپردازیم که اصلا «لایف کوچ» کیست، چه وظایفی دارد و کارش را چطور انجام می‌دهد و اصلا چه مهارت‌هایی باید داشته باشد. این قسمت به شما کمک می‌کند که یک کوچ زندگی مجرب را از افراد سودجو، به خوبی تشخیص دهید.

به ساده‌ترین زبان ممکن، در جواب اینکه لایف کوچ کیست، می‌توانیم اینطور پاسخ دهیم:

«لایف کوچ، فردی است متخصص در زمینه کوچینگ و البته روانشناسی؛ این فرد با دانش و تجربه خود به شما کمک می‌کند که به درک و خودشناسی برسید و مشکلات خود را شناسایی کنید و راه چاره‌ای برای آن‌ها پیدا کنید.»

لایف کوچ را می‌توان به عنوان یک مربی فوتبال در نظر گرفت؛ همانطور که مربی همیشه در کنار زمین می‌ایستد و کار اصلی را بازیکنان انجام می‌دهند، مربی زندگی نیز تنها راه را به شما نشان می‌دهد و کار اصلی، بر عهده شماست.

لایف کوچ کیست

به طور معمول، لایف کوچ از سه راه به شما کمک می‌کند:

 • راهنمایی: شما را راهنمایی می‌کند تا مشکلات را دریابید،
 • توانمندسازی: به شما کمک می‌کنند تا استعدادهای خود را شکوفا کنید،
 • بهبود: و کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را بهبود بخشیده و چاره‌ای برای مشکلات پیدا کنید.

کمک های لایف کوچ

یک لایف کوچ حرفه‌ای، پرسشگری قدرتمند است و با پرسیدن سوالات مختلف، کمک می‌کند تا به درک درستی از وضعیت فعلی خود برسید.

به علاوه، به شما کمک می‌کند تا از محدوده امن خود خارج شوید و از باورهایی نادرستی که در ذهن خود ساخته‌اید، خلاص شوید.

آنگاه خواهید دید که چطور مانند یک پرنده، از قفس آزاد شده و اوج خواهید گرفت.

عوامل موثر در رضایت شغلی کارمندان در محیط کار

“از جمله موانعی که به ما اجازه نمی‌دهد از محدوده امن خودمان خارج شویم، کمالگرایی است. اما هیچ می‌دانستید که کمال‌طلبی و کمالگرایی با یکدیگر متفاوت هستند؟ برای درک تفاوت این دو، ما مطالعه مقاله «کمال طلبی یا کمال گرایی » را پیشنهاد می‌کنیم.”

چرا در زندگی به لایف کوچینگ نیاز داریم؟

از نظر من، هر کسی با هر جایگاهی که در زندگی خود دارد، به مربی گری زندگی نیازمند است. فرقی ندارد که در اعماق سیاهی به سر می‌برید یا اینکه در اوج روشنایی بهشتی هستید، ما اینطور عقیده داریم که باز هم می‌توانید به نوعی از کوچینگ زندگی، بهره‌مند شوید.

بدون شک، این موضوع را نمی‌توان رد کرد که مزایای لایف کوچینگ بسیار زیاد است، اما اگر واقعا می‌خواهید بدانید که در زندگی، به لایف کوچینگ نیاز دارید یا نه، توصیه می‌کنیم که سوالات زیر را از خودتان بپرسید.

اگر به هر یک از این سوالات پاسخی مثبت دادید، هیچ شک نکنید که شما در زندگی خود، نیازمند لایف کوچینگ هستید و این ابزار، بدون شک می‌تواند برایتان مفید واقع شود:

 • آیا هدفی دارید و نمی‌دانید چطور باید آن به واقعیت تبدیل کنید؟
 • آیا مایلید که روابط اجتماعی و عاطفی خود را ترمیم کنید؟
 • آیا به تازگی شکستی بزرگ در روابط عاطفی داشته‌اید و به دنبال برخاستن هستید؟
 • از سبک زندگی خود راضی نیستید و فکر می‌کنید می‌توان بخشید، اما نمی‌دانید چگونه؟
 • از کنترل احساسات خود، از کنترل خشم و یا اندوه خود عاجز هستید؟
 • آیا در کنترل هیجانات خود مشکل دارید و حس می‌کنید همواره هیجانات بر شما غلبه می‌کنند؟
 • مدام برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنید، اما شکست می‌خورید؟
 • آیا به دنبال استقلال مالی هستید، اما هیچ راهی برای تحقق آن به ذهنتان نمی‌رسد؟
 • حس می‌کنید در زندگی محدود هستید، اما نمی‌دانید چگونه باید از حصار امن خود خارج شوید؟
 • آیا ترس و یا عادت‌های منفی دارید و می‌خواهید رفعشان کنید ولی نمی‌دانید از چه راهی؟
 • آیا به دنبال افزایش کیفیت زندگی و بیشتر لذت بردن از زندگی هستید؟

سوالات متداول

لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ ابزاری است که به ما کمک می‌کند تا مشکلات موجود در زندگی را شناسایی کرده و با استفاده از شکوفایی توانایی‌های خودمان، راه حلی برای آن‌ها پیدا کنیم.

لایف کوچ کیست؟

لایف کوچ همان مربی است، به ما کمک می‌کند که با استفاده از شناخت خود و درک توانایی‌هایمان، برای رسیدن به موفقیت و خواسته‌هایمان تلاش کنیم.

چه کسانی می‌توانند از لایف کوچینگ استفاده کنند؟

هر کسی با هر جایگاهی که دارد، می‌تواند برای بهبود وضعیت فعلی خود و برای دستیابی به موفقیت‌، از لایف کوچینگ و کمک‌های یک لایف کوچ، بهره بگیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

‫4 نظر ارسال شده در “لایف کوچینگ چیست و چرا در زندگی به آن نیاز داریم؟

 1. صادق محبی :

  باور کنید یا نه، من لایف کوچینگ رو به هر نوع مشاوره دیگه‌ای ترجیح می‌دم. دلایلش هم به خوبی توی مقاله ذکر کردید. ممنون از شما.

  • افشین فاتح :

   سلام به شما. در تایید حرفتان باید اینطور بگوییم که در زندگی هر کس، مشکلاتی وجود دارد، اما تنها کسی که می‌تواند به ما کمک کند، فقط و فقط خودمان هستیم. و لایف کوچینگ به این دلیل که باعث می‌شود خودتان سکان امور را به دست بگیرید، بدون شک تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

 2. محمدرضا نوابی :

  درود بر شما… آیا ما خودمون هم به یک لایف کوچ تبدیل بشیم؟ چطوری امکانش هست؟ میشه راهنمایی کنید؟

  • افشین فاتح :

   سلام به شما. البته که امکانش هست، اول از همه، خودتان در دوره‌های کوچینگ شرکت کنید. به علاوه، آگاهی از علوم روانشناسی نیز برای این مبحث نیاز است. اگر توانایی‌های لازم را داشته باشید و به اندازه کافی تجربه به دست آورید، می‌توانید به عنوان کوچ مشغول به کار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *