چگونه زندگی متعادل و هدفمند داشته باشیم؟

گونه زندگی متعادل و هدفمند داشته باشیم؟

چرخه ی زندگی مجموعه ای از رفتارهای صحیح یک انسان است. چرخ زندگی مجموعه ای از رفتارهای صحیح یک کارآفرین است. شخصی که نداند ویژگی یک کارآفرین چیست نمی تواند برای خودش یک کسب و کار راه بیندازد، نمی‌تواند یک کارآفرین شود.

 

8 وجه چرخه زندگی و رسیدن به تعادل

زندگی تمام افراد در این دنیا دارای هشت بعد است که برای داشتن تعادل در زندگی باید تعادل در این هشت وجه را رعایت کرد. به این هشت وجه چرخ زندگی گفته می شود.

هشت وجه زندگی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کسب و کار
 • مسائل مالی
 • سلامت
 • خانواده و دوستان
 • عشق و علاقه
 • توسعه فردی و معنویت
 • تفریح و سرگرمی
 • محیط زندگی

مسائل مالی در زندگی

پول در دو قسمت دارایی (سرمایه) و نقدینگی (محل تأمین هزینه‌های جاری برای بخش‌های مختلف زندگی) تعریف می‌شود. معمولاً در کوتاه‌مدت، میزان دارایی (داشته‌ها)، چندان تأثیری ندارد و برعکس نقدینگی، باعث افزایش میزان رضایت و اعتمادبه‌نفس می‌شود.

اما میزان اندوخته‌ها همیشه برای برنامه‌های بلند، اعتماد به نفس و امیدواری می‌دهد. در این جدول مسائل مالی نماینده‌ی پول فعال و در گردش است؛ یعنی اینکه چقدر پول وارد چرخهٔ زندگی‌ می‌شود و قدرت خرید ما (برای خواسته‌ها و نیازها) چقدر است.

سلامتی افراد خانواده

این مقولهٔ بزرگی است و ریشه در جسم، ذهن و روح دارد. تنها در شرایطی که هر سهٔ آن‌ها در سلامت باشد، می‌توان ابراز سلامتی کرد. آیا به بیماری مبتلا هستید؟ ورزش می کنید؟ احساس می کنید چقدر زنده می‌مانید؟ بدنتان را هر چند وقت چک می‌کنید؟ روزانه غذای خوب و میزان آب مناسب مصرف می‌کنید؟

9 تکنیک تضمینی برای اینکه سحرخیز باشیم

کسب و کار

در این قسمت باید برای کسب و کار و پرسنل و درآمدتان برنامه ریزی کنید. می خواهید در سازمانی که مشغول هستید به چه جایگاهی برسید؟ آیا از شغل خود راضی هستید؟ درآمد تان خوب است؟ چقدر جای رشد و ترقّی در شغل شما وجود دارد؟ همکاران و مشتریان شما چه کسانی هستند؟

خانواده و دوستان

آیا می توانید به خانواده خود تکیه کنید؟ چند ساعت از روز را با خانواده می گذرانید؟ آیا با آنها خود به تفریح می روید؟ برای در کنار آنها بودن مشتاقید؟ آیا به خانواده خود افتخار می کنید؟

عشق و علاقه

از ازدواج خود راضی هستید؟ در زندگی مشترک چقدر احساس یکنواختی می کنید؟ آیا ازدواج را به عنوان نقطه درخشان و آرامش بخش در زندگی می دانید؟ آیا کسی را دارید تا به او عشق بورزید؟ بدانید در بعد همسرداری ، همسر مایه آرامش روح و جسم شماست. پس تعادل در این بعد دارای اهمیت بالایی می‌باشد.

توسعه فردی و معنویت

آیا همیشه در حال یادگیری هستید؟ به طور متوسط در ماه چه تعداد کتاب می خوانید؟ آیا به جای خواندن کتاب زیاد تلویزیون می بینید؟ آیا در زمینه علم کاری خود به روز هستید؟ آیا در حال یادگیری زبان جدید هستید؟

اگر بعد روانی زندگیتان را مدیریت نکنید کل سیستم بدنتان را به هم میزند و دچار انواع بیماری ها خواهید شد از بیماری‌های روانی گرفته تا بیماری‌های جسمی. زیرا این ذهن و روان شماست که بدنتان را مدیریت می‌کند. پس برای اینکه از سلامت جسم و روح برخوردار باشید، باید بتوانید ذهن خود را مدیریت کنید.

طوفان فکری چیست؟

تفریح و سرگرمی

چقدر در چرخه زندگیتان به تفریحات خود اهمیت می‌دهید؟ تفریح به هر چیزی که شادی برای شما ایجاد کند گفته میشود. ممکن است یک سفر باشد، یا ملاقات یک دوست، یا حتی دیدن یک فیلم…

تفریح، نیاز به برنامه‌ریزی و ارادهٔ انجام آن دارد ولی سرگرمی، غیرفعال و خودجوش‌تر شکل می‌گیرد.

محیط زندگی

موقعیت جغرافیایی است که قسمتی از آن تحت تأثیر مستقیم از محیط بزرگ‌تر (محله، شهر و کشور) است و همچنین خود دارای هویتی است. محیط زندگی علاوه بر قسمت‌های اشاره‌شده، شامل فضا و امکانات ساختمان محل زندگی و شرایط رفت‌وآمد نیز می‌شود. برای یافتن محیط زندگی مطلوب، پاسخ به پرسش‌های زیر مهم است:

 • آیا مسیرهای متعددی برای پیاده‌روی در اطراف آن وجود دارد؟
 • آیا می‌توان عناصر طبیعی، موجودات و حیوانات در محیط آن دید؟
 • حس و حالمان به فضای داخلی آن چطور است؟

حال چگونه متوجه شویم چرخ زندگی ما متعادل است یا خیر؟ آیا چرخ زندگی من خوب می چرخد؟ آرام است یا تند؟ این سوالی است که هر چند یکبار از خود پرسیده ایم یا شاید سوالی باشد که از یکدیگر می پرسیم اما شاید سوال مهم تر این است که چه عواملی را باید در جواب دادن به این سوال مدنظر داشت. این مقاله به چگونگی چرخه زندگی و حرکت آن به سمت جاده آرامش و زندگی شاد می پردازد.

برای انجام این تست ساده و بسیار موثر کافیست تا شما به هر قسمت از عوامل موثر در زندگیتان پس از بررسی صادقانه از ۰ نا ۱۰ امتیاز دهید و سپس خانه های مربوط به آن را متناسب با نمره نقطه گذاری نمایید، پس از اتصال نقطه ها به هم چرخ زندگی خود را به دست خواهید آورد.

معرفی 15 کتاب پرفروش برای رشد و توسعه فردی

نکاتی در ارتباط با چرخ زندگی که گفتن آن لازم می باشد:

 1. متناسب بودن قسمت های مختلف چرخ زندگی به اندازه کامل بودن هر قسمت اهمیت دارد، به بیان بهتر تناسب رشد بین قسمت های مختلف زندگی هر فرد باعث زندگی نرمال تر آن می شود.
 2. در بررسی هر قسمت می توان به موارد میزان امنیت، رضایتمندی، میزان انرژی دریافتی، موفقّیت و شکست ها و از این قبیل توجه داشت.
 3. می توان برنامه ریزی زندگی را (کوتاه مدت یا بلند مدت) بر اساس چرخ زندگی انجام داد.
 4. گاهی می توان برای مدتی معّین روی قسمتی خاص از زندگی متمرکز شد. مثلا اگر قرار است برای آزمون خاصی آماده شوید بهتر است برای قسمت یادگیری و رشد وقت بیشتری را بگذارید.
 5. میزان سوالاتی که برای یک قسمت از زندگی به کار می رود کاملاً به موقعیت اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و… بستگی دارد مثلا ممکن است برای افراد با درآمد مالی مختلف، نمره ۸ معناهای کاملاً متفاوتی داشته باشد یعنی فردی با درآمد ۶۰۰ هزار تومان این نمره را برای خود قائل شود ولی فرد دیگری با درآمد ۶ میلیون تومان به خود نمره ای کمتر از این را بدهد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *