معرفی ۱۵ کتاب پرفروش برای رشد و توسعه فردی

معرفی ۱۵ کتاب پرفروش برای رشد و توسعه فردی

مقاله امروز را با همان جمله‌ی همیشگی خود شروع می‌کنیم: «برای ورود به هر کار و هر رشته‌ای، برای رشد و موفقیت در آن، باید مسیر را از مطالعه شروع کرد.» مطالعه، دروازه‌ی موفقیت است و بدون مطالعه، به هیچ وجه نمی‌توان انتظار کامیابی را داشت. هرچند که تلاش نیز در این میان نقشی اساسی را دارد، اما بدون شک، بدون دانش و آگاهی، نمی‌توان کار به جایی برد. من به شخصه کتاب زیاد می‌خرم، اما زمانی که برای اولین بار، یک کتاب رشد و توسعه فردی را خریداری کردم، خوب به یاد دارم. آن زمان هنوز به این کتاب‌ها اعتقادی نداشتم. اما آن روز، نقطه‌ی عطف زندگی من بود. اما مطالعه‌ی آن کتاب (نمی‌گویم مسیر زندگی‌ام را تغییر داد) در من جرقه‌ای زد، جرقه‌ای زد که باعث شد تکانی به خودم بدهم و بالاخره آن صدایی که در ذهنم، همیشه مرا به سمت موفقیت سوق می‌داد، بشنوم. تغییر، از همانجا و به تدریج شروع شد.

یک کتاب رشد و توسعه فردی خوب، زندگی شما را تغییر نمی‌دهد، بلکه ذهن شما را باز می‌کند، دید شما را نسبت به زندگی، گسترده‌تر می‌کند، و کاری می‌کند که خودتان، بتوانید قدم در راه رشد بردارید؛ به عبارت دیگر، به شما ماهی نمی‌دهد، بلکه ماهی‌گیری یادتان می‌دهد. پیروی همین اهمیت و مزیت، امروز، در این مقاله از وبسایت آموزشی «افشین فاتح» قصد داریم تا بهترین کتاب‌ های توسعه فردی را به شما معرفی کنیم؛ پس با ما همراه باشید…

 

1. می‌خوای با اون اردک چیکار کنی؟ (Whatcha Gonna Do with That Duck?)

نویسنده: ست گادین (Seth Godin)

اهل فن، متخصصان و منتقدان، این کتاب را شاهکار معرفی کرده‌اند و اگر خودتان نیز آن را بخوانید، بدون شک به این ادعا، ایمان می‌آورید. برخلاف سایر کتاب های توسعه فردی، این کتاب بر مسائل واقعی و قابل دستیابی تمرکز کرده است؛ توانایی‌هایی که درون همه ما وجود دارد و ما می‌توانیم و باید آن‌ها را رشد و توسعه دهیم.

کتاب می‌خوای با اون اردک چیکار کنی، بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

قلم ست گادین در این کتاب تند است و پر است از شوخی‌ها و بذله‌گویی‌های مختلف، اما در زیر پوست همین نوشته‌ها، مفاهیم عمیقی را به مخاطب می‌رساند و باعث می‌شود دیدش نسبت به دنیای بیرون، کاملا تغییر کند. مطالعه این کتاب را نباید از از دست داد.

2. 48 قانون قدرت (The 48 Laws of Power)

نویسنده: رابرت گرین (Robert Greene)

این کتاب نه تنها یکی از بهترین کتاب های توسعه فردی به شمار می‌رود، بلکه یکی از بحث‌برانگیزترین‌ها نیز هست. این کتاب، به معنای واقعی، 48 قانون قدرت را به شما می‌آموزد و به شما یاد می‌دهد که چگونه مثل افراد قدرتمند برخورد کنید؛ حتی اگر به نظرتان ظالمانه و غیراخلاقی باشد.

کتاب 48 قانون قدرت ، بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

این کتاب، به شما یاد می‌دهد که افراد قدرتمند، چگونه از ذهن و خلاقیت خود برای سلطه بر دیگران استفاده می‌کنند و از همین روی، می‌تواند منبعی باشد برای یادگیری مقاومت و محافظت از خود، در برابر این دسته از افراد.

از همین روست که می‌گوییم، این کتاب بحث برانگیز است. اما هر چه که هست، به شدت ارزش خواندن را دارد و بدون شک، تاثیر آن را در رشد و توسعه فردی، نمی‌توان نادیده گرفت؛ حال در هر کدام از دو جناح بالا باشید، فرقی نخواهد داشت.

3. هفت عادت افراد موثر (The 7 Habits of Highly Effective People)

نویسنده: استِفِن کاوی (Stephen. R. Covey)

یک سری از عادات و رفتارها، در تمام افراد موفق و مشهور، مشترک است. نویسنده تمامی این عادات را در قالب یک کتاب، برای ما جمع‌آوری کرده و اکنون در اختیار ما گذاشته است. این عادات، به ما کمک می‌کنند در انجام هر کاری و برای رسیدن به هر هدفی، به موثرترین شکل ممکن عمل کنیم.

برندآفرین شو / قسمت هفدهم

کتاب هفت عادت افراد موثر ،بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

این کتاب، در حقیقت یک کتاب راهنماست و به علاوه، برای رشد و توسعه فردی و ایجاد تغییر در زندگی، تمامی نکات و تمرینات لازم را به ما آموزش می‌دهد. البته به عنوان کلام آخر، فراموش نکنید این کتاب صرفا برای اینکه فرد موثرتری باشیم، نیست؛ بلکه به کل، ما را به تدریج، از این رو، به آن رو می‌کند.

4. قورباغه‌ات را قورت بده! (Eat That Frog!)

نویسنده: برایان تریسی (Brian Tracy)

این کتاب قدیمی را همه می‌شناسند، کتاب قورباغه‌ات را قورت بده، زمانی از پرفروش ترین کتاب های توسعه فردی بود و هنوز که هنوزه، طرفداران بسیاری دارد. به جرئت می‌توانم بگویم که هر خانه‌ی ایرانی، یک جلد از این کتاب را دارد؛ منتها گوشه‌ای افتاده و برای خودش خاک می‌خورد.

قورباغه‌ات را قورت بده، بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

اما امروز بروید این کتاب را بردارید، دستی به سر و رویش بکشید و بازش کنید و شروع کنید به مطالعه؛ این بار با دیدی تازه و با ذهنی باز به سراغش بروید. فرصتی تازه به این کتاب بدهید و به 21 توصیه‌ای که برایان تریسی به ما کرده، گوش دهید و با قدرت، دل به دریا بزنید، از محدوده امن خود خارج شوید و پا در مسیر رشد و توسعه فردی بگذارید.

5. بیندیشید و ثروتمند شوید (Think and Grow Rich)

نویسنده: ناپلئوم هیل (Napoleon Hill)

این کتاب، از قدیمی ترین کتاب های رشد و توسعه فردی است و از سال 1937 میلادی، در فهرست کتاب‌های پرفروش تمام دوران‌ها قرار گرفته است. این کتاب نیز از شاهکارهای توسعه فردی است و خواندن آن حداقل برای یک بار، به هر کسی توصیه می‌شود. این کتاب، همانطور که از نامش پیداست، شاید در ظاهر بیشتر برای کسب ثروت باشد، اما محتوای آن، خیلی بیشتر از این حرف‌هاست.

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ،بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

این کتاب، در اصل به ما تفکر مثبت را می‌آموزد، نحوه درست فکر کردن را آموزش می‌دهد و به ما یادآوری می‌کند که با تفکر درست، می‌توان جیب را هم پر کرد! به ما یادآوری می‌کند که در مسیر موفقیت، صرفا حساب بانکی پر و پیمان لازم نیست، بلکه فکر و اندیشه صحیح نیز به همان اندازه اهمیت دارد. همین امروز برای خرید این کتاب اقدام کنید.

6. انقلاب توجه (The Attention Revolution)

نویسنده: آلن والاس (Alan Wallace)

در دنیایی که تسلط تکنولوژی روز به روز بر زندگی ما بیشتر می‌شود، در دنیایی که همین تکنولوژی‌ها، با هداف جلب توجه ما طراحی شده‌اند، باید کاری کنیم، باید به نحوه‌ای عمل کنیم و جوری تلاش کنیم که این توجه، به جای آن تکنولوژی‌ها، بر آن چیزی که خودمان می‌خواهیم جلب شود. این کتاب نیز به عنوان یکی از بهترین کتاب های توسعه فردی، راه و چاه این کار را به ما می‌آموزد.

به عبارت دیگر، نویسنده در این کتاب می‌خواهد به ما یاد دهد تا ذهن و روان و توجه خود را از تمام چیزهای اضافه، پاک و منزه سازیم و حواسمان به جای چیزهای بی‌ارزش، به سمت خودمان، به سمت رشد و توسعه فردی معطوف سازیم. این کتاب، به نوعی راهنمای ذهن آگاهی و مدیتیشن است، اما محتوای آن، ورای این دو موضوع است. مطالعه آن بدون شک می‌تواند مفید واقع شود.

7. آیین دوست یابی (How to Win Friends & Influence People)

نویسنده: دِیل کارنِگی (Dale Carnegie)

این کتاب به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های توسعه فردی در تمام ادوار شناخته می‌شود و البته نام اصلی آن، «چگونه دوست پیدا کنیم و بر مردم تاثیر بگذاریم» است. این کتاب، یکی از بهترین کتاب‌های ژانر خودیاری است و در زمینه رشد و توسعه فردی، جزو برترین‌ها به شمار می‌رود. این کتاب از ابتدای انتشار تا به الان، بیشتر از 15 میلیون نسخه در سرتاسر دنیا و به زبان‌های مختلف، فروش داشته است.

کتاب آیین دوست یابی، بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

محتوای کتاب از نامش پیداست؛ برای اینکه به موفقیت برسیم، یک تنه نمی‌توانیم از پس تمام کارها بر بیاییم و در این میان، لازم است که با افراد دیگر نیز ارتباط برقرار کرده و گاهی اوقات، با آن‌ها دوست شویم. این کتاب، راهنمای دوست‌یابی و تاثیر بر مردم و آموزش ایجاد ارتباط صحیح، با آن‌هاست. با این کتاب، قدم در این مسیر، می‌توان برداشت.

10 استراتژی برای مدیریت بهتر زمان

8. از حال بد به حال خوب (Feeling Good)

نویسنده: دیوید برنز (David D. Burns)

درمان رفتاری-شناختی، امروزه توسط روان‌شناسان بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این درمان، متخصص الگوهای فکری شما را بررسی می‌کنند. این الگوها، بر عزت نفس، حال و هوا و خلق و خوی ما، و البته بر تصویر ذهنی ما از خودمات، تاثیر مستقیمی می‌گذارند. بازبینی و اصلاح و بهبود این الگوها، بدون شک می‌تواند روحیه‌ی ما را تغییر داده و ما را از حال بد، به سمت حال خوب سوق دهد.

کتاب از حال بد به حال خوب،بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

کتاب از حال بد به حال خوب، به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های توسعه فردی، تماما بر محور همین موضوع می‌چرخد و از صفر تا صد و زیر و بم این نوع درمان را به ما یاد می‌دهد. این کتاب، برای درمان بی‌انگیزگی، بی‌حوصلگی و از همه مهم‌تر برای رفع افسردگی، انتخابی بسیار ایده‌آل است و نخواندن آن، کم لطفی به خودتان خواهد بود.

9. تفکر، سریع و آهسته (Thinking, Fast and Slow)

نویسنده: دنیل کانمن (Daniel Kahneman)

نویسنده این کتاب، برنده‌ی جایز نوبل است و همین موضوع، باعث می‌شود تا این کتاب در شمار یکی از بهترین کتاب های توسعه فردی قرار بگیرد. این کتاب، حاصل دسترنج سال‌ها تحقیق و تفحص نویسنده است و تاثیر روانشناسی را بر تصمیم‌گیری، به خوبی مشخص می‌کند. این کتاب، به ساده‌ترین شکل ممکن، برای ما توضیح می‌دهد که چرا و چگونه، افکار ما به دو دوسته سریع و آهسته، تقسیم‌بندی می‌شود و هر یک از این دسته‌ها، چگونه کار می‌کنند.

کتاب تفکر، سریع و آهسته،بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

در این کتاب، ویژگی‌های هر یک از این دو دسته به خوبی بیان شده است و البته در کنار آن، مزایا و معایب کارکردهای هر کدام را نیز شاهد خواهیم بود. به علاوه، مثال‌ها و نکات این کتاب، کمک می‌کند تا به درک بهتری از این موضوع برسیم و دید بهتری نسبت به فرایند تصمیم‌گیری داشته باشیم.

10. رژیم غذایی کامل برای سلامتی (Perfect Health Diet)

نویسنده: پاول جامینت (Paul Jaminet)

رشد و توسعه فردی، بدون داشتن بدنی سالم، هیچگاه ممکن نیست. از قدیم گفته‌اند: عقل سالم، در بدن سالم و این مثل نه فقط اعتقاد پیشینیان، بلکه باور متخصصان و پزشکان و بزرگان نیز هست. هیچ فهرستی از بهترین کتاب های رشد و توسعه فردی، بدون کتاب رژیم غذایی سلامت، کامل و جامع نخواهد بود و از همین روی، ما این کتاب را نیز در این فهرست، جای دادیم.

کتاب 10. رژیم غذایی کامل برای سلامتی ،بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

در اصل، تاثیر رژیم غذایی سالم بر فکر و قدرت اندیشه، بارها و بارها توسط دانشمندان به اثبات رسیده‌ است. پس طبیعی است که اگر بخواهیم از فکر خود برای رسیدن به رشد فردی استفاده کنیم، باید زندگی سالمی داشته باشیم. اصلا بگذارید اینطور بگویم؛ رشد و موفقیت که فقط در ثروت و توانایی ارتباط با دیگران نیست؛ فرد موفق، آن کسی است که گوشه گوشه زندگی‌اش را برای تبدیل شدن به فردی بهتر، تغییر می‌دهد و کتاب، راهنمای بخش خوراک است.

11. افتادگان پیروز (Failing Forward)

نویسنده: جان مکسول (John C. Maxwell)

بدون تاریکی، نور هیچ معنایی ندارد و بدون شکست، موفقیت. این جمله را باید طلا گرفت و قاب کرد؛ زیرا که به خودی خود، می‌تواند بر تن نیمه جان انگیزه ما، روحی تازه بدمد. این کتاب، بدون شک از جمله‌ی بهترین و پرفروش ترین کتاب های توسعه فردی به شمار می‌رود و موضوعی را مطرح می‌کند که در اکثر مواقع، فراموش می‌شود.

کتاب افتادگان پیروز ، بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

این کتاب به ما می‌آموزد که شکست، پایان دنیا نیست؛ بلکه می‌توان به آن نیز به چشم پیروزی نگاه کرد. زیرا که شکست به ما هزاران درس با ارزش می‌آموزد و کاری می‌کند که یاد بگیریم. این کتاب، دید ما را نسبت به شکست تغییر می‌دهد و کاری می‌کند تا شکست را بپذیریم، با آن کنار بیاییم و از آن درس بگیریم و سپس با قدرت، به راه خود ادامه دهیم. چیزی که توسط اکثر افراد نادیده گرفته می‌شود، اما افراد موفق، آن را آویزه گوش کرده‌اند…

12. نیروی حال (The Power of Now)

نویسنده: اکهارت توله (Eckhart Tolle)

ما خودمان پیشتر، مقاله‌ای را تحت عنوان «خلاصه کتاب نیروی حال» آماده کرده‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم تا همین الان، نگاهی به آن بیندازید، چون واقعا گره از مشکلات بسیاری می‌گشاید و دید شما را نسبت به محتوای این کتاب، واقعا تغییر می‌دهد.

قانون 20/80 چیست و چگونه می تواند به شما کمک کند؟

کتاب نیروی حال ، بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

اما فعلا، بگذارید مضمون این کتاب را در چند خط با هم مرور کنیم. یکی از موانع بزرگ در سر راه موفقیت ما، فکر به گذشته و نگرانی درباره‌ی این آینده است. این دو سم، راه را برای موفقیت ما سد کرده‌اند و تا زمانی که این را کنار نگذاشته و فراموش نکنیم، مسیر رشد و توسعه فردی برای ما هموار نخواهد شد.

اکهارت توله، تُله یا تول، در این کتاب، به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های توسعه فردی، زندگی در زمان حال را به ما می‌آموزد و راه چاه گذشتن از گذشته و بی‌خیال شدن آینده را به ما یاد می‌دهد. بدون شک این کتاب، از ارزشمندترین کتاب‌هاست.

13. جرأت بسیار (Daring Greatly)

نویسنده: برِنِه براون (Brené Brown)

برخلاف آنچه که از کودکی در ذهن ما کرده‌اند، آسیب‌پذیری، ضعف نیست، بلکه قدرت است. این جمله، یک تنه کل مضمون و محتوای این کتاب را به عنوان یکی از بهترین کتاب های توسعه فردی، بر دوش می‌کشد. همیشه به ما می‌گویند که باید نقاط ضعف خود را پنهان کنیم و آن‌ها را به کسی نشان ندهیم، زیرا این نقاط، در حقیقت نقاط آسیب‌پذیری ما هستند، اما نویسنده در این کتاب، قصد دارد تا این باور را به کلی تغییر دهد.

کتاب جرأت بسیار ، کتاب رشد و توسعه فردی

این کتاب به یاد می‌دهد که چگونه دید خود را نسبت به آسیب‌پذیری خود تغییر دهیم و چگونه از همین آسیب‌پذیری، به تفع خودمان استفاده کرده و آن‌ها را به نقطه‌ی قوت خود بدل کنیم. بدون شک، مطالعه این کتاب برای رشد و توسعه فردی، یک معجزه به شمار می‌رود.

14.(The Demon-Haunted World)

نویسنده: کارل ساگن (Carl Sagan)

از دیگر موانع در سر راه رسیدن به رشد و توسعه فردی، آن است که نمی‌توان علم واقعی را از علم دروغین تشخیص داد. نمی‌توان مسیر درست را از بین مسیرهای بسیار پیدا کرد و نمی‌توان فرق بین ادعای کذب و دروغ را از واقعیت، بیان کرد. همه‌ی ما، فکر می‌کنیم که مسئله فرازمینی‌ها، بسیار جالب توجه است، به علاوه، همه‌ی ما به جادو نیز علاقه داریم و گاهی فکر می‌کنیم که آیا جادو واقعا خرافات است، یا اینکه حتی به احتمال یک درصد، ممکن است وجود داشته باشد یا نه.

کتاب جهان دیوزده، بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

در نقطه مقابل، همینطور که به موارد بالا علاقه داریم، به علم نیز اعتقاد داریم و دانش را نیز جذا از زندگی خود نمی‌دانیم. نویسنده این کتاب، دو مورد بالا را در هم آمیخته و سعی بر آن دارد تا حقایق علمی را، به ساده‌ترین روش برایمان شرح دهد. به علاوه تلاش می‌کند ما را تفکر نقادانه تشویق کرده و راهنمایی باشد برای تشخیص علم، از شبه علم. این کتاب، به ما پرسشگری را می‌آموزد.

15.(Philosophy for Life)

نویسنده: جولز ایوانز (Jules Evans)

پیتر اسلوتردیک می‌گوید: فلسفه فرزند زیبای یک مادر زشت است. او که خودش یک استاد فلسفه است و در بهترین دانشگاه‌های آلمان درس می‌دهد و نامش، شهره‌ی آفاق است، اعتقاد دارد که فلسفه، نه فقط برای درک معنای جهان هستی، بلکه راهی است به نوعی، سیستم ایمنی روان ما نیز به شمار می‌رود.

کتاب فلسفه برای زندگی ، بهترین کتاب رشد و توسعه فردی

این کتاب، به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های توسعه فردی، این دیدگاه را به واضح‌ترین شکل، مورد بررسی قرار داده است و آن البته بهترین شکل، تشریح می‌کند. در عنوان کتاب، چنین آمده است: «فلسفه برای زندگی و موقعیت‌های خطرناک – فلسفه‌ی باستان برای مشکلات مدرن» پیداست که این عبارت، خود گویای همه چیز است و البته که از نظر من، بسیار هم جذاب است.

 

نویسنده در این کتاب، از فلسفه‌ی باستان و البته آموزه‌های اسلوتردیک، بهره گرفته و نکاتی را به ما آموزش می‌دهد تا به کمک آن‌ها، سیستم ایمنی شناختی و روانی خود را اصلاح کرده و تقویت کنیم. شاید چکیده اندکی پیچیده به نظر برسد، اما محتوای کتاب، به ساده‌ترین بیان ممکن نوشته شده است.

4/5 - (4 امتیاز)

‫6 نظر ارسال شده در “معرفی ۱۵ کتاب پرفروش برای رشد و توسعه فردی

 1. محمود حسینی :

  از بین همه‌ی کتاب‌هایی که معرفی کردین، من کتاب ۴۸ قانون قدرت رو از همه بیشتر دوست داشتم و شیوه‌ای که توصیفش کردید کاملا موافقم… البته خودم تو گروه دوم بودم بیشتر و برای دفاع این کتاب رو استفاده کردم.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. همانطور که گفتیم، این کتاب خیلی بحث برانگیز است و مخاطب، چه مثل شما در دسته دوم باشد چه در دسته اول، بدون شک از آن نفع خواهد برد. البته از نظر ما، فرقی میان این دو دسته وجود ندارد و تفاوت قائل شدن بین مخاطب، کار درستی نیست.

 2. آیسانا :

  چقدر با حرفتون موافق بودم. وقتی حرف از توسعه فردی میاد وسط، همه فکر می‌کنن فقط راهکار ارتباط با بقیه و ثروتمند شدن مطرحه، بلکه در اصل حتی تغییر عادات غذایی هم میتونه رشد فردی باشه.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. حق با شماست. چنانچه در مقاله گفتیم، رشد و توسعه فردی تمام ابعاد زندگی را در بر می‌گیرد و نمی‌توان آن را محدود به یکی دو موضوع ساده کرد. اگر بتوانیم گوشه گوشه زندگی خود را بهبود ببخشیم و اصلاح کنیم، آن زمان است که به رشد حقیقی رسیده‌ایم.

 3. مسعود رحمانی :

  خلاصه‌ای که از کتاب نیروی حال نوشته بودید خیلی خوب بود. خواستم اینجا هم بابتش تشکر کنم. مشکل اصلی این روزای ما، دقیقا گیر کردن تو گذشته است و معرفی شما باعث این کتاب رو بخرم و بالاخره یه تکونی به خودم بدم.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. مایه‌ی افتخار است که تلاش ما هرچند ناچیز، منجر به تغییری در مخاطبانمان شده است. شما حق دارید؛ همانطور که در مقاله نیز به آن اشاره کردیم، بی‌خیال شدن گذشته و آینده، بدون شک می‌تواند راه ما را برای رسیدن به رشد و توسعه فردی، هموارتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *