کوچینگ رهبری چیست و چه مزایایی دارد؟

کوچینگ رهبری چیست و چه مزایایی دارد؟

کوچینگ رهبری در واقع یک همکاری دوطرفه و ارتباط فردی موفق بین یک رهبر یا مدیر و کوچ یا یک گروه از افراد می باشد که یک هماهنگی قوی را به وجود می آورد. رهبر به کسی اطلاق می شود که صاحب کسب و کار باشد. مثلا می تواند مدیر یک سازمان یا شرکت و یا مسئول یک ارگان باشد.

یکی از اهدافی که همکاری و مشارکت بین کوچ و رهبر می تواند داشته باشد، تغییر دادن روش کار قبلی و به وجود آمدن یک تفاوت رفتاری پایدار و همیشگی و تلاش و کوشش در جهت رسیدن به هدف مورد نظر است.

 

کوچینگ رهبری نمی تواند یک مشاوره باشد، هرچند که مشاوره در این زمینه خیلی مهم می باشد اما در این مورد کوچ ها معمولا به رهبر یا مدیر کمک می کنند و سوال هایی را مطرح می نمایند تا صاحبان کسب و کار بتوانند مشکلات خودشان را بررسی و راه حل را در خودشان پیدا کنند. کوچینگ رهبری جلسه مشاوره برای کسب و کار نیز نمی باشد. افراد زیادی در کوچینگ به مدیران خود کمک می کنند که بهترین موفقیت های خود را در نظر داشته باشند و نقاط قوت و ضعف خود را با هم مقایسه کنند و نتیجه خوبی بگیرند.

کوچینگ رهبری یک دستورالعمل به صورت فنی و عملیاتی نیست اگرچه بعضی از افراد کوچ یک تجربه فنی به صورت قوی و مستمر دارند اما در حقیقت دستورالعمل خاصی نیست. کوچینگ رهبری یک منتورینگ هم نمی باشد. منتور شخصی است که با تجربه و سابقه ای که در یک تخصص یا حرفه داشته، در یک سازمان مسیر اصلی را پیموده است و آن را پشتیبانی کرده است و منتورینگ هم یک رابطه کاملا حرفه ای و فنی است که در آن شخص مجرب یا منتور با شرکت هماهنگ می شود و افراد دیگر از تجربه هایش استفاده می کنند. ولی کوچ ها در بیرون از سازمان فعالیت می کنند و تجربه زیادی دارند و بر تکنیک های مدیریتی هم کاملا مسلط هستند. کوچینگ رهبری یک آموزش هم نمی تواند باشد زیرا افرادی که آموزش می دهند در مورد تمایلات درونی و پیچیدگی های انسان اطلاعات زیادی ندارند و در نتیجه موفقیت به آسانی حاصل نمی شود.

مراحل مدیریت استراتژیک چیست؟

باید و نبایدهای کوچینگ رهبری

 1. کوچینگ رهبری یک دستورالعمل فنی نیست. اگرچه درست است، اگر بگوییم برخی کوچ ها دارای یک سابقه فنی قوی هستند.
 2. کوچینگ رهبری یک جلسه مشاوره شغلی نیست. اگرچه تعداد زیادی از کوچ ها به طور یقین به رهبران کمک می کنند تا صحیح ترین موفقیت خود را پیدا کنند و استعدادها و توانایی(نقاط قوت) آنها را با هم تطبیق دهند.
 3. کوچینگ رهبری یک مشاوره نیست. (اگرچه اغلب مرزهای بین کوچینگ و مشاوره می تواند مهم باشد). جایی که مشاوره واقعاً به عنوان یک تخصص در نظر گرفته می‌شود در این حالت، حل مسئله، ارائه مشاوره و راهنمایی مورد نظر است. اما کوچ ها نه به عنوان یک مشاور، بلکه ترجیح می‌دهند با پرسیدن سوالات و کمک کردن به رهبران، باعث شوند تا رهبران خودشان بتوانند راه حل خودشان را از درون خودشان پیدا کنند.
 4. کوچینگ رهبری یک منتورینگ نیست، منتورها کسانی هستند که قبلا مسیر مورد نظر چالش‌ها را طی کرده‌اند و در این مسیر منتورها، اغلب به صورت غیررسمی از داخل یا بیرون، سازمان را پشتیبانی می‌کنند. اما آنها قبلاً این سفر را طی کرده‌اند و معمولاً تجربه عقلی لازم را در درون خود دارند. از طرفی آنها اغلب با یک شرکت سازگار می‌شوند، و عموما در حوزه مشخصی دارای تجربه هستند. در عوض کوچ ها، خارج از سازمان یا تیم استخدام می‌شوند و طیف گسترده ای از تجربه دارند. آنها در مباحث مدیریتی مهارت دارند.
 5. کوچینگ رهبری یک آموزش نیست، آموزش معمولاً شامل تامل و درون گری نیست. آموزش معمولاً متناسب با فرد نیست و آموزش دهندگان اغلب آگاهی لازم نسبت به پیچیدگی‌های طبیعت انسان را ندارند و رفتارهایی از جمله موفقیت را تضعیف می کنند یا از بین می‌برند.
برندآفرین شو/ قسمت سوم

کوچینگ رهبری و تاثیرات مربوط به آن

کوچینگ، یک ارتباط بین یکایک مدیران یا جمعی از رهبران برای تاثیر بیشتر و بهتر در رفتار و عملکرد سازمانی می باشد زیرا مهمترین مورد، عملکرد رهبران یا مدیران است و وقتی مدیران عملکردشان خوب و مورد قبول باشد آنگاه تاثیر آن در سراسر سازمان قابل احساس می باشد. یعنی در مواقعی که مدیران از تجربیات کوچینگ استفاده کنند موجب می شود مهارت ها و تکنیک ها و روش های کوچینگ در کل شرکت یا سازمان گسترش یابد. از طرف دیگر اشخاصی که در مهارت ها و روش ها و تکنیک های کوچینگ تجربه کافی را دارند و آنها را به صورت صحیح به بقیه افراد سازمان انتقال می دهند، در نتیجه باعث تقویت و بهبود روابط و تعاملات می شوند. کوچینگ حتی می تواند مجموعی از مهارت های روزمره مدیران سازمان را مدنظر داشته باشد و باعث بهبود عملکرد و رفتار کل اعضای سازمان شود.

کوچینگ، بهترین راه برای انواع کسب و کارها می باشد که افراد و یا اعضای آن می خواهند فعالیت خود را گسترش دهند و خیلی بیشتر از عملکرد قبلی خود تلاش و کوشش کنند. وقتی همه افراد یک سازمان مطالب مشابه را فرا می گیرند و آموزشگاه آنها یکی است، کوچینگ به صورت فردی مناسب می باشد. در کوچینگ رهبری، هدف اصلی، کمک کردن افراد موفق در سازمان برای اثربخشی بیشتر و عملکرد بهتر است که استعدادها و توانایی های رهبران و مدیران خود را یادآوری کنند که مدیران بتوانند عملکرد خودشان را بالاتر ببرند و موفقیت های خود را به چالش بکشند که برای تغییر رفتار مدیران سازمانی بسیار مناسب است زیرا تشویق و ترغیب می شوند که تغییرات عملکرد و رفتارشان را مورد بررسی قرار دهند و در قبال آن مسئولیت پذیری بیشتری برای اعضای سازمان داشته باشند. بنابراین کوچینگ رهبری باعث می شود که نتیجه عملکرد و رفتار سازمانی بسیار تقویت شود.

بازاریابی چریکی؛ تبلیغ برند از صراط غیرمستقیم

انتظارات از کوچینگ رهبری

 • برای توسعه شیوه رهبری موثرتر
 • برای شرکت در برنامه ریزی و مدیریت جانشینی
 • بهبود مهارتهای ارتباطی و بین فردی
 • تسریع در توسعه شخصی
 • توسعه کارگران فوق ستاره
 • مدیریت افراد دشوار و چالش برانگیز
 • پیدا کردن و ایجاد تعادل بین کار و زندگی
 • تسریع و تنظیم اولویت و مدیریت زمان
 • افزایش مهارت های شبکه سازی و ارائه آن
 • مشارکت در برنامه ریزی و و توسعه شغلی
 • یادگیری در خصوص انجام مکالمات اساسی
 • معامله با تضادها و یادگیری در خصوص مهارت های مدیریت تضاد

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *