خلاصه کتاب نیروی حال ( نوشته ی اکهارت تله)

یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های معنوی، کتاب «تمرین نیروی حال»  است که در سال 1997 منتشر شد. نویسنده این کتاب اکهارت توله است که معلم معنوی شناخته‌شده‌ای است که شهرت او به خاطرآموزه‌های معنوی او است. وی در این کتاب آموزش مفاهیم بخشش و مراقبه را توضیح داده  و زندگی در لحظه حال را توصیه می‌کند. در ادامه با خلاصه کتاب نیروی حال و خلاصه کتاب تمرین نیروی حال از مجله توسعه دهندگان، همراه ما باشید.

 

اکهارت تله کیست؟

اکهارت توله یا اکهارت تُله، نویسنده‌ای است اصالتا اهل آلمان و تا سن سیزه سالگی نیز در همان دیار زندگی می‌کرده است. سپس به لندن مهاجرت کرده و تا زمان فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، همان جا ماندگار شد. بعد از آن تا سن 29 سالگی، به عنوان پژوهشگر زندگی را در دانشگاه کمبریج گذراند و از همان سن به بعد، راه زندگی‌اش با دگرگونی معنوی، به طرو کلی تغییر کرد.

چند سال دیگر، بعد از آن که این دگرگونی معنوی را به خوبی شناسایی کرد و در ژرفای آن قدم برداشت، شروع کرد به پرداخت زکات علم و معنویتش و هرآنچه که می‌دانست، در دو کتاب بسیار ارزشمند با همنوعان خویش به اشتراک گذاشت.

جان کلام اکثر کتاب‌های او، تنها یک چیز است. اینکه برای گذر از رنج و رسیدن به آرامش، تنها یک راه وجود دارد و آن راه، چیزی نیست جز درک قدرت حال و زندگی در زمان حال. وی بعدها دو کتاب به نام‌های «قدرت حال» یا همان کتاب قدرت اکنون، و «تمرین قدرت حال» نوشت که به 15 زبان زنده دنیا، ترجمه شد. در این گفتار، گوشه‌ای از خلاصه کتاب قدرت حال و تمرین قدرت حال را با هم مطالعه خواهیم کرد.

تفاوت کتاب نیروی حال و تمرین نیروی حال

کتاب نیروی حال از اکهارت تله است. همینطور کتاب تمرین قدرت حال نیز اوست. همانطور که اشاره کردیم، مضمون و مفهوم و محتوای هر دوی این کتاب‌ها، توجه به نیروی حال، فراموشی گذشته و نادیده گرفتن آینده است. حال آنکه در این کتاب اکهارت تله، بیشتر مفاهیم نظری این موضوع مطرح است و در کتاب تمرین نیروی حال اکهارت تله، شاهد مفاهیم عملی و تمرین‌های کاربردی حول محور زندگی در زمان خواهیم بود.

وفاداری مشتریان + 7 راهکار برای وفادار کردن آن‌ها

نگاهی به کتاب نیروی حال اکهارت تله

اولین کتابی که درباره زمان حال از اکهارت تله منتشر شد، کتاب نیروی حال بود. این کتاب در همان سال، به چاپ دوم رسید و بیشتر موفقیت خود را، مدیون تبلیغات دهان به دهان بود؛ هر کسی که این کتاب را می‌خواند، آن را به دیگری نیز پیشنهاد می‌کرد و اینطور شد که کتاب قدرت زمان حال، در نهایت به 30 زبان زنده دنیا ترجمه شد و در تمام قاره‌ها به فروش رسید.

موضوع کتاب نیروی حال تا به اینجای کار کاملا آشکار است؛ در این کتاب، نویسنده هر تغییر و دگرگونی معنوی را خود تجربه‌ کرده، با مخاطب نیز در میان گذاشته و او را به زندگی در زمان حال دعوت کرده است. اما لحظه حال چیست؟ حال همین اکنون، است، همین لحظه‎ای که در آن نفس می‌کشیم؛ حال فراموش کردن گذشته است، حال نادیده گرفتن و بی‌خیال آینده شدن است. حال، لذت بردن از همین لحظه است. و این تمامی مضمونی است که توله، قصد داشته آن را مخاطب در میان بگذارد. جملات کتاب نیروی حال، هر یک، تک تک به نوبه‌ی خود این اصل را به ما یادآوری می‌کنند.

نگاهی به کتاب تمرین نیروی حال

لحظه حال اکهارت توله، و البته کتاب تمرین نیروی حال شاید دوتا از محبوب‌ترین کتاب‌های او هستند. درباره کتاب نیروی حال، سخن بسیار می‌توان گفت؛ او در بخشی از کتاب تمرین نیروی حال می‌گوید: «من هیچ‌چیزی ندارم که به شما یاد دهم، فقط می‌خواهم متوجه ظرفیت‌های درونی خود شوید و ببینید بر چه گنجی نشسته‌اید» تاکید او بر شناخت خود در جمله‌های دیگری از این کتاب نیز مشخص می‌شود مانند: «هوایی را که به درون بدن تو وارد و خارج می‌شود احساس کن» او در این کتاب به ضرورت توجه بر لحظه حال می‌پردازد برای مثال در این جمله از کتاب: «لحظه حال تنها واقعیتی است که باید با آن مواجه شوی، تو همواره با لحظه حال طرف هستی، نه آینده، تو هرگز با آینده طرف نمی‌شوی.» تاکید دارد که هیچ آینده و گذشته‌ای اهمیت ندارد و برای رسیدن به آرامش تنها این لحظه که در آن زندگی می‌کنی اهمیت می‌یابد.

معرفی کتاب طرح تجاری

مفاهیم مطرح‌شده در تمرین نیروی حال

این کتاب اکهارت توله، به طور کلی به شعور گسترده جهانی، بخشش، مراقبه، تقویت نیروی حال، آرامش درونی و راهکارهای معنوی در زندگی روزمره می‌پردازد. همانطور که گفتیم، بر خلاف کتاب زمان حال، این کتاب بیشتر دستورات عملی را در اختیار خواننده قرار می‌دهد. در فهرست این کتاب مشاهده می‌کنیم که هر بخش با عناوین دست‌یابی به نیروی حال، روشن‌بینی، منشا ترس، ورود به حال، زدودن نا آگاهی، زیبایی در سکون حضور می‌شکفد، رابطه، تمرین معنوی، زدودن بدن دردمند، از روابط معتاد گونه تا روابط روشن‌بینانه، پذیرش و تسلیم، پذیرش حال و تبدیل بیماری به روشن‌بینی شرح و بسط داده‌شده است.

اکهارت توله در این کتاب به شرح روش‌هایی برای تقویت روحیه زندگی در لحظه می‌پردازد. او راهکارهایی برای مراقبه و تقویت نیروی حال ارائه داده و زندگی در لحظه حال را برای تجربه قلمرو وجود توصیه می‌کند. این قلمرو در واقع جایگاهی پر از شادی، نشاط و آرامش است که با زندگی درون آن عشق و راز زندگی به دست می‌آید.

مفهوم بی‌زمانی و آرامش درون در کتاب تمرین نیروی حال

کتاب صوتی تمرین نیروی حال راهکارها و روش‌هایی برای زندگی روزمره ارائه می‌دهد که با به‌کارگیری آن آرامش در زندگی فرد برقرار می‌گردد. استفاده از مفاهیم اصلی نیروی حال به انسان در درک شعور فراگیری که در جهان برقرار است یاری می‌رساند. آرامش حقیقی در درک آزادگی نهفته است و آزادی با پذیرش این نکته که فکر هر فرد در شعور عظیم جهان نقطه کوچکی است آغاز می‌گردد. ماورای ذهن انسان، در شعور جهانی که همه مفاهیم نیک مانند زیبایی و عشق در آن قرارگرفته است مرحله‌ای وجود دارد که انسان می‌تواند آرامش درونی را در آن دریابد.

درک زمان حال چیست؟ زندگی در لحظه یا بی‌زمانی منشا نوعی آگاهی است که روح موجود در انسان و اشیا را از بین نمی‌برد. آگاهی نهفته در بی‌زمانی روح مقدس زندگی را در بر دارد، همچنین دربرگیرنده عشق و احترام نیز هست. زندگی در لحظه و درک بی‌زمانی انسان را به راز زندگی نزدیک‌تر می‌کند.

کتاب نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر

اکهارت در کتاب صوتی تمرین نیروی حال روش بیدار شدن از زندگی پررنج و تاریکی‌ها را آموزش می‌دهد. بسیاری از ما به زندگی در افکار تاریک و رنج بردن از آن عادت کرده‌ایم. آموزه‌های این کتاب راه رهایی از این درد را نشان داده و مسیر بیرون آمدن از زندان ذهن را روشن می‌کند. این کتاب بعد جدیدی از آگاهی را نمایش می‌دهد که فراتر از افکار وجود داشته و شعور مطلق نام‌گرفته است. در برخی آموزه‌های معنوی این شعور فراتر از ذهن، مسیح درون یا ذات بودائی نامیده شده‌اند. اکهارت در کتاب تمرین نیروی حال راه، رسیدن به این بعد از آگاهی که رهایی‌بخش است و انسان را از رنج به‌سوی آرامش سوق می‌دهد را می‌آموزد.

راهکار زندگی معنوی با کتاب تمرین نیروی حال

کتاب صوتی تمرین نیروی حال به موفقیت عظیمی دست‌یافته است، این کتاب به بیش از سی زبان دنیا ترجمه‌ شده‌است. موضوعات این کتاب شامل پرسش و پاسخ‌های معنوی، ارائه راهکارهای معنوی و توجه به معنویت در زندگی است. درون‌مایه اصلی کتاب، تمرین نیروی حال و توجه به بخش‌هایی از زندگی است که از چشم انسان مدرن دور مانده است. این کتاب اصول و مفاهیمی را گوشزد می‌کند که ورای ذهن انسان قرار دارد و در دایره ماوراءالطبیعه یا معنویت قرار می‌گیرد.

روشن‌بینی یکی از راهکارهای توله برای زندگی در آرامش است، روشن‌بینی که در کتاب تمرین نیروی حال از آن صحبت شده است آگاهی مجدد از وجود است. ارتباط با شعوری فراگیر و جاوید که منجر به شناخت حقیقی فرد از خویش می‌شود را روشن‌بینی می‌نامند. روشن‌بینی حالت شناخت احساسی است که به درک وجود و ماندن در آن در عین سرخوشی منجر می‌شود. روشن‌بینی در مسیر زندگی معنوی به دست می‌آید و دستاوردی فرا انسانی است.

یکی از دیگر موضوعات مطرح ‌شده در این کتاب، آرامش درون است. توله رمز آرامش درون را سکوت ذهن می‌داند. به نظر او بزرگ‌ترین مانع آرامش زندگی صدای متناوب ذهن است، انسان از فکر خود و صدای بی‌وقفه ذهن رنج می برد و لازم است این همهمه و خود توهمی ذهنی را برای رسیدن به قلمرو وجود و درک آرامش درونی خاموش‌کند.

5/5 - (2 امتیاز)

‫8 نظر ارسال شده در “خلاصه کتاب نیروی حال ( نوشته ی اکهارت تله)

 1. محمدمهدی :

  حقیقتا من خودم کتاب تمرین نیروی حال رو بیشتر ترجیح می‌دم، چون علاوه بر مطرح کردن مفاهیم، راهکارهای عملیش واقعا بیشتر به کارم میاد.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. البته که حق با شماست. کتاب نیروی حال را بیشتر می‌توان برای آگاهی و باز شدن ذهم به کار برد و از کتاب تمرین نیروی حال، می‌توان برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی استفاده نمود. پیشنهاد ما این است که هر دو کتاب را مطالعه کنید و پاس بدارید.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. کتاب صوتی زمان حال و کتاب صوتی تمرین زمان زمان حال، هر دو موجود می‌باشند و شما می‌توانید از پلتفرم‌های مختلف، آن‌ها را تهیه فرمایید. اما به نظر ما، هیچ چیز جای کتاب فیزیکی را نمی‌گیرد.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. کتاب صوتی زمان حال و کتاب صوتی تمرین زمان زمان حال، هر دو موجود می‌باشند و شما می‌توانید از پلتفرم‌های مختلف، آن‌ها را تهیه فرمایید. اما به نظر ما، هیچ چیز جای کتاب فیزیکی را نمی‌گیرد.

 2. مینا بحرانی :

  من یکبار این کتاب رو مطالعه کردم، ولی به نظرم زیاد چیزی ازش نفهمیدم. در کل مفید بود مقاله‌تون، مرسی.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. پیشنهاد ما به شما این است که این کتاب را دوباره به دست بگیرید. اگر بار دوم هم درکش نکردید، بار سوم. حتی بار چهارم و پنجم و تا هر زمان که به معنایش پی ببرید، به خواندن آن ادامه دهید. آنگاه خواهید دید که این کتاب، چقدر در زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود. این حرف ما نیست، بلکه خوانندگان بسیاری چنین ادعایی داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *