کوچینگ زندگی (Life Coaching) چه مفهومی دارد؟ کوچینگ فردی چیست؟

کوچینگ زندگی (Life Coaching) چه مفهومی دارد؟ کوچینگ فردی چیست؟

چرا لایف کوچینگ (مربیگری زندگی یا توسعه فردی) ؟؟؟

قطعاً برای هر فردی در یک مرحله از زندگی پیش آمده است که در انتخاب ادامه مسیر زندگی خود سرگردان شده باشد. یا برای هر فرد در زندگی شخصی اش پیش آمده است که شکست بزرگی را تجربه کرده باشد و از بالا و پایین رفتن زندگی گله مند باشد. در این مواقع بهتر است با تمام وجود و تمام توان و قدرت خود قوی‌تر از هر روز دیگر عمل کرده، قدرتمندتر از هر زمان دیگر بدرخشید و تاثیر گذار تر از همیشه دست به اقدام و عمل بزنید. حال ممکن است با خود بگوئید چطور انجام چنین کارهایی ممکن است؟ جواب ما برای شما این است با استفاده از آموزش‌های لایف کوچینگ یا مربی رشد فردی می‌توانید در کوتاهترین زمان خودتان را آماده کنید تا بسیار پرقدرت و با انرژی به عرصه زندگی بازگردید و مشکلات را بسیار آسان حل کنید.

با استفاده از مربی رشد فردی یا لایف کوچینگ می‌توانید به سلامت از بین موانع و مشکلات عبور کنید در واقع لایف کوچینگ در زندگی برای شما همانند یک دوست عمل می‌کند که تمایل بسیار زیادی به پیشرفت شما دارد. البته کمکی که لایف کوچینگ به شما می‌کند از نظر روحی و عاطفی است.

روحیه شما را برای مقابله با موانعی که قطعاً باعث پیشرفت و ترقی شما می‌شود تقویت کرده و به مقابله با آن فرا می‌خواند. در واقع می‌توان گفت مربی رشد فردی یا لایف کوچینگ به آدم‌هایی که از لحاظ روحی سالم هستند کمک میکند تا در مسائل پیش آمده درر زندگی خود به طور کارا عمل کرده و همیشه شاهد موفقیت و شادابی بیشتری در زندگی خود باشند.

دقت داشته باشید لایف کوچینگ یک روانشناس و روانپزشک نیست بلکه یک شیوه و روشی است که به افراد با روحیه سالم کمک می‌کند تا هدف‌های خود را شناخته و به سمت به انجام رساندن آن اهداف حرکت کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب لایف کوچینگ را برایتان به روشنی بیان کرده و کاربرد آن در زندگی را برایتان شرح دهیم.

 

 لایف کوچینگ یا مربی رشد فردی چیست؟

لایف کوچینگ یا مربی رشد فردی یک تکنیک کاملا حرفه‌ای و برای هر فرد مختص به خودش است. لایف کوچینگ به افراد کمک میکند تا به اهدافی که در زندگی خود تعیین کرده اند هر چه سریعتر با موفقیت به آن برسند. لایف کوچینگ در زندگی افراد تغییراتی را برای رسیدن به اهداف ایجاد میکند.

با استفاده از لایف کوچ شما در طول فرآیند کوچینگ به جلو حرکت کرده  و توسط پرسیدن سوال به شما کمک میکند تا جست و جو و کشف کنید که جهت رسیدن به اهداف و رویاهایتان نیازمند چه اقدامات و مراحلی هستید.

لایف کوچ خیلی بهتر از یک مشاور برای شما عمل می‌کند. لایف کوچ‌ها از ابتدای راه تا پایان رسیدن شما به اهداف و مقاصدتان در جوار شما قدم برمی‌دارند.  دقت داشته باشید که لایف کوچ‌ها  منابع انگیزه بخش و الهام بخشی هستند که به شما فشاری را وارد می‌کنند تا به حداکثر توانمندی خود برسید و در جهت تحقق اهداف در زندگیتان قدم بردارید. در واقع می‌توانید لایف کوچ را مانند یک معلم خصوصی در نظر بگیرید که فشارهای لازم را روی شما جهت رسیدن به اهدافتان میاورد.

خلاصه کتاب نقش هوش هیجانی در فروش

لایف کوچینگ به شما آموزش می‌دهد چگونه خودتان برای زندگیتان تصمیمات درست و به جا بگیرید. به این صورت که ابتدا پیش از تصمیم گیری باید اهداف خود را تعیین کرده و پس از آن اولویت اهداف خود را تعیین کنید.

البته دقت داشته باشید لایف کوچ‌ها به شما مشاوره نمی‌دهند یا نمی‌گویند کاری را انجام بده یا انجام نده. بلکه به شما کمک میکنند تا خودتان به راه حلی درونی برای حل مشکلاتتان برسید. در واقع شما را به سمت حل مسائل درونی با استفاده از راه حل‌های درونی هدایت می‌کنند.

لایف کوچینگ همانند هر روش دیگری ممکن است برای برخی افراد مناسب و برای برخی دیگر از افراد روشی کاملاً نامناسب باشد. پس بهتر است پیش از آموزش‌های لایف کوچینگ ابتدا خود را مورد سنجش قرار داده تا متوجه شوید برای این روش یعنی لایف کوچینگ مناسب هستید یا خیر؟

افرادی که برای لایف کوچینگ مناسب هستند عبارت است از:

 • بانوان

طبق تحقیقات انجام شده بانوان بیشتر از آقایان متقاضی لایف کوچینگ هستند. دلیل آن که بانوان تمایل بیشتری به لایف کوچینگ دارند این است که بانوان در حل مسائل زندگی بیشتر از آقایان نیازمند کمک هستند.

 • افرادی که به مدیریت زمان علاقه دارند.

یکی از کاربردهای لایف کوچینگ مدیریت زمان است. با توجه به آنکه در عصر جدید کارها افزایش یافته است اکثر افراد زمان کافی برای انجام کارهای خود را از دست داده اند. توسط لایف کوچینگ شما میتوانید کارهای خود را اولویت بندی کرده و کارهای غیر ضروری را حذف کنید.

 • ✅ افرادی که در رده سنی میانسال قرار دارند.

افرادی که در رده سنی میانسال که چهل سالگی تعبیر شده است قرار دارند نیز یکی از متقاضیان همیشگی لایف کوچینگ هستند. دلیل تمایل آن‌ها نیز این است که مسائل و مشکلات میانسالی را میخواهند تجربه کنند و با این روش یعنی لایف کوچینگ میتوانند با آغوشی باز به سمت میانسالی بروند.

حال باید به افرادی که برای لایف کوچینگ نامناسب هستند را برای شما نام ببریم. همان طور که قبل تر بیان کردیم لایف کوچینگ برای افرادی است که روحیه‌ای سالم دارند. در واقع پیش نیاز لایف کوچینگ روحیه سالم داشتن است.

افرادی که لایف کوچینگ برای آن‌ها نامناسب است عبارت اند از:

 • ✅ افرادی که دارای افسردگی هستند یا افراد روان پریش.
 • ✅ افرادی که شجاع نیستند یا در واقع ترسو هستند.
 • ✅ افرادی که در زندگی خود هیچ هدف خاصی ندارند.
 • ✅ افرادی که دارای کارایی بسیار پایین هستند.
 • ✅ افرادی که قدرت درک‌شان بسیار پایین است.
 • ✅ افرادی که به داشتن یک زندگی معمولی و عادی قانع هستند.

مزیت لایف کوچینگ چیست؟

دقت داشته باشید استفاده از لایف کوچینگ برای زندگی و روحیه شما بسیار انرژی بخش و دارای نکات مثبتی است اما اگر از لایف کوچینگ استفاده نکنید هم چیزی را در زندگی از دست نداده اید. اما باید پیش از رخ دادن یک واقعه به فکر درمان آن باشید و آمادگی‌های لازم را کسب کرده باشید.

کوچینگ رهبری چیست و چه مزایایی دارد؟

اگر بتوانید اهدافی برای خود داشته باشید و توانایی‌هایتان را در جهت رسیدن به آنها تقویت کنید، در مسیر درستی از توسعه فردی قرار خواهید گرفت. زمانی که قوی می‌شوید و به ویترین توانایی‌هایتان اضافه می‌کنید، صاحب گنجی می‌شوید که با تورم یا رکود اقتصادی از دست نمی‌رود. بله! مهارت‌های شخصی و توانایی‌های مختلف فردی از شما انسانی مستقل و قوی خواهند ساخت. توسعه فردی چیزی مانند افزایش اعتماد ‌به نفس یا یادگیری مهارت‌های شغلی است. به‌کمک توسعه خود می‌توانید تصمیمات بهتری در زندگی بگیرید و آزادتر و شادتر زندگی کنید.

البته اصلا به این فکر نکنید که در زندگی اتفاقات بد رخ میدهد، خیر این طور نیست اما شما با استفاده از لایف کوچینگ میتوانید به راحتی خود را در مسیر ثروت، خوشبختی، سعادت و موفقیت قرار دهید و هر رخدادی که نتایج آن منجر به مواردی که نام بردیم میشود را روانه زندگی خود کنید. یکی از مزیت‌های لایف کوچینگ این است که زمانی می‌رسد شما به اهدافی فراتر از زندگی خود میندیشید.

لایف کوچینگ باعث میشود استعدادهای درونی شما شکوفا شود و دقیقاً شما را به آدمی که در رویاهای خود به آن میندیشیدید تبدیل می‌کند.

 

طبق تحقیقات انجام شده از کسانی که از لایف کوچینگ استفاده کرده اند ثابت شده است که :

 • ✅ ۸۰ درصد از افرادی که در لایف کوچینگ شرکت کرده بودند اعلام کردند اعتماد به نفسشان افزایش یافته است.
 • ✅ ۶۷ درصد از افراد شرکت کننده معتقد بودند با شرکت در جلسات لایف کوچینگ تعادل بین زندگی و کار آن‌ها برقرار شده است.
 • ✅ ۵۷ درصد از افراد شرکت کننده معتقد هستند با شرکت در جلسات بهره‌وری فردیشان بالا رفته و به راحتی زمان خود را جهت دستیابی به اهداف مدیریت می‌کنند.

شما با استفاده از لایف کوچینگ می‌توانید به راحتی خود را در مسیر ثروت، خوشبختی، سعادت و موفقیت قرار دهید و هر رخدادی که نتایج آن منجر به مواردی که نام بردیم می‌شود را روانه زندگی خود کنید.

اهداف لایف کوچینگ یا مربی رشد فردی

 • ✅ عادت‌های مثبت و سازنده ای مانند مطالعه و ورزش روزانه برای شما ایجاد می‌کند.
 • ✅ توانایی کسب دستاوردهای جدید و حیاتی همانند سخنرانی برای جمع را در زندگیتان افزایش می‌دهد.
 • ✅ روابط شما را با دیگران بهبود می‌بخشد و باعث آداب معاشرت بهتر شما می‌شود.
 • ✅ اعتماد به نفس و حس مثبت نسبت به خودتان را در شما افزایش می‌دهد.
 • ✅ طرز فکر شما را به سمت و سوی افکار مثبت سوق می‌دهد.
 • ✅ بهره‌وری شخصی را در شما افزایش می‌دهد.
 • ✅ توانمندی‌های فردی شما را بسیار افزایش می‌دهد.
 • ✅ توانایی یادگیری مهارت‌های جدید را در شما افزایش می‌دهد.
 • ✅ توانایی رسیدن به آرامش درونی و حس خوب را در شما تقویت می‌کند.
 • ✅ عادت‌های منفی که شما در طول زندگی دارید مانند سیگار کشیدن، ورزش نکردن و … را از زندگیتان حذف می‌کند.
3 نوع نوآوری یا خلاقیت (محصول ، فرآیند و مدل کسب و کار)

لایف کوچینگ اهداف بسیار زیادی را در زندگی شما به تحقق می‌رساند همانند: ترک عادات بد زندگی و حذف آن‌ها، افزایش اعتماد به نفس و حس مثبت به خودتان، توانمندی‌های شما را افزایش می‌دهد، آرامش درونی را در شما تقویت میکند، آداب و معاشرت شما را تقویت کرده و عادات مثبت را در زندگی شما رواج می‌دهد.

درمقاله بالا لایف کوچینگ را به صورت جامع به همراه اهداف و مزایا برایتان شرح دادیم. لایف کوچینگ در زندگی افراد تغییراتی را برای رسیدن به اهداف ایجاد می‌کند. با استفاده از لایف کوچ شما در طول فرآیند کوچینگ به جلو حرکت کرده  و توسط پرسیدن سوال به شما کمک می‌کند تا جست و جو و کشف کنید که جهت رسیدن به اهداف و رویاهایتان نیازمند چه اقدامات و مراحلی هستید. درواقع لایف کوچینگ به افراد کمک میکند تا به اهدافی که در زندگی خود تعیین کرده اند هر چه سریعتر با موفقیت به آن برسند.

لایف کوچ‌ها  منابع انگیره بخش و الهام بخشی هستند که به شما فشاری را وارد میکنند تا به حداکثر توانمندی خود برسید ودر جهت تحقق اهداف در زندگیتان قدم بردارید.

از مزیت‌های لایف کوچینگ میتوان به مدیریت زمان، افزایش خلاقیت در افراد، ترک عادات بد و ترویج عادات مثبت در زندگی مانند کتاب خواندن، ورزش کردن و خواب کافی، افزایش آرامش درونی، افزایش حس مثبت در افراد، افزایش توانمندی‌های افراد، افزایش روحیه اجتماعی و بهترشدن آداب و معاشرت در افراد اشاره کرد.

سوالات متداول

لایف کوچینگ چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، لایف کوچینگ یا مربی توسعه فردی، متخصصی است که به شما کمک می‌کند در زندگی، به اهداف خود دست یابید و سلامت روحی و عاطفی خود حفظ کرده و بهبود ببخشید.

لایف کوچ چگونه به شما کمک می‌کند؟

کار او تا حدودی شبیه به مشاور و تا حدی متفاوت از آن است. او تا پایان راه برای رسیدن به موفقیت همراه ماست، از ما سوال می‌پرسد، ما را واکاوی کرده و مدام انگیزه و انرژی می‌دهد. در اصل به شما کمک می‌کنند تا خودتان برای زندگی، تصمیمات درست اتخاد کنید.

چه کسانی می‌توانند از لایف کوچینگ نهایت استفاده را ببرند؟

بانوان، افرادی که در مدیریت زمان دچار مشکل هستند، کسانی که در آستانه میانسالی هستند و خلاصه هر کسی که زندگی خود، نیازمند رشد و توسعه باشد، می‌تواند از لایف کوچینگ بهره ببرد.

چه کسانی نباید به سراغ استفاده از لایف کوچینگ بروند؟

افرادی که دارای مشکلات عاطفی هستند، کسانی که روحیه جسور و ماجراجو ندارند و کسانی که هدف خاصی برای زندگی خود تعیین نکرده‌اند، نمی‌توانند به قدر کفایت از لایف کوچینگ بهره ببرند.

مزایای استفاده و بهره‌گیری از لایف کوچینگ چیست؟

در یک کلام، لایف کوچینگ مسیر رسیدن به موفقیت را هموار می‌کند، به زندگی جهت می‌دهد، اعتماد به نفس را بالا می‌برد، بین کار و زندگی تعادل برقرار می‌کند و در نهایت، منجر به خوشبختی می‌شود.

5/5 - (2 امتیاز)

‫6 نظر ارسال شده در “کوچینگ زندگی (Life Coaching) چه مفهومی دارد؟ کوچینگ فردی چیست؟

 1. mahsa :

  به نظر خودم، بزرگترین مشکلی که تو زندگیم دارم اینه که نمیتونم عادت های بدم رو ترک کنم. شاید تا حالا با ده تا مشاور هم صحبت کرده باشم، ولی نه! فایده ای نداشته. حس میکنم وقتشه برم سراغ این یکی…

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. توصیه‌ی ما نیز به شما این است که حداقل برای یک بار هم که شده، از خدمات یک لایف کوچ استفاده کنید. بهره‌گیری از لایف کوچینگ، اگر به شما چیزی هم اضافه نکند، بدون شک هیچ ضرری هم به همراه نخواهد داشت؛ هرچند یکی از مهم‌ترین اهداف لایف کوچ، ترک دادن عادات بد و به وجود آوردن عادت مثبت است.

 2. رادمان :

  این مقاله رو به نظرم همه باید بخونن تا چشمشون باز بشه! من خودم قبلا اعتقادی نداشتم، ولی وقتی دیدم که یکی از دوستام با همین لایف کوچینگ تونست به کجا برسه، اول حسرت خوردم، بعدش رفتم دنبال یه لایف کوچ خوب

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. می‌بینید؟ لایف کوچینگ همین است! همراهی است که راه رسیدن به موفقیت را برای شما هموار می‌کند. لایف کوچینگ باعث می‌شود که شما بتوانید راحت، اهداف خود را درو کنید و به درجات بالا نائل شوید. اتفاقا ما هم به شما توصیه می‌کنیم که مسیری که در آن هستید را ادامه دهید.

 3. سونیا :

  سلام، مرسی از مقاله خوبی که نوشتید. ولی بذارید یه انتقادی هم بکنم. اون قسمتی که گفتید بانوان بیشتر نیازمند کمک در زندگی هستن رو زیاد نپسندیدم. دلیل نمیشه که!

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. ما حق را کاملا به شما می‌دهیم. هدف از بیان این عبارت، تنها ذکر آمار بود و ابدا نیت بدی به همراه نبوده است. چه بسا بسیار مردانی که در زندگی روزمره خود از حل کوچکترین مشکلات عاجزند و چه بسیار بانوانی که در بالاترین درجات و مقام‌ها فعالیت دارند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *