نگاهی به کتاب اسرار ذهن ثروتمند اثری از تی. هارو اِکرِ

نگاهی به کتاب اسرار ذهن ثروتمند اثری از تی. هارو اِکرِ

هیچکس منکر این نیست که ثروت و رفاه، شادی و خوشبختی به همراه می‌آورد. همه‌ی ما این موضوع را اگر شخصا تجربه نکرده باشیم، بدون شک زندگی اطرافیان را مشاهده کرده‌ایم. به علاوه، این مثل را به خیلی خوب می‌دانیم که: «با ثروت، می‌توان همه چیز را خرید؛ حتی شادی» را. اما پیش از آنکه ثروتمند شویم و بخواهیم در راستای کسب پول و ثروت، قدم برداریم؛ مراحل بسیاری وحود دارد که لازم است ابتدا آن‌ها را پشت سر بگذاریم. شاید بگویید باید سخت تلاش کنیم، باید صبح زود از خواب بیدار شویم، استعداد، هنر و یا تخصص داشته باشیم، باید دو شیفت و بدون خستگی کار کنیم و از شکل جواب‌ها. اما در «کتاب اسرار ذهن ثروتمند» پاسخ این سوال، متفاوت از تمام این چیزهاست.

نویسنده‌ی این کتاب یعنی تی. هارو اکر، ثروتمند شدن را نه به تلاش و شانس، بلکه تماما به عاملی دیگر ربط می‌دهد و آن عامل را به خوبی در این کتاب توضیح می‌دهد.

در این گفتار کوتاه از «وبسایت آموزشی افشین فاتح» قصد داریم تا نگاهی به کتاب اسرار ذهن ثروتمند داشته باشیم و مفاهیم اصلی و اساسی مطرح شده در این کتاب را، در کنار هم بررسی کنیم. لازم است بدانید که از نظر علم بیزینس کوچینگ در راه رشد و توسعه فردی، مطالعه‌ی کتاب‌هایی از این دست، بسیار دارای اهمیت می‌باشد.

 

درباره نویسنده…

کتاب اسرار ذهن ثروتمند از تی هارو اکر (Secrets of Millionaire Mind) یکی از بهترین کتاب‌هایی است که تا به حال، در این زمینه نوشته شده است. اما بهتر است قبل از پرداختن به مضمون و محتوای اصلی کتاب، ابتدا نگاهی به خود نویسنده، آثار و دستاوردهای او داشته باشیم.

تی. هارو اِکِر (T. Harv Eker) یک تاجر است. به علاوه، همانطور که پیداست، او نویسنده و سخنران انگیزشی نیز هست و موضوع اصلی تمام کتاب‌ها و سمینارها و همایش‌هایی که برگزار می‌کند، چیزی نیست ثروتمند شدن. جالب است بدانید که موضوع ثروت و ثروتمند شدن، همه از دهان کسی خارج می‌شود که خود روزگاری به شدت ورشکست شده و به وسیله همین افکاری که در حال اشاعه آن‌هاست، توانسته است تا در عرض کمتر از 3 سال، از فرش به عرش برسد!

مدیریت فرآیند کسب و کار چیست؟

طبق آمار و ارقامی موجود، هر ساله بیشتر از 500 هزار نفر در سخنرانی‌های او شرکت می‌کنند و کتاب‌هایش را خریداری می‌کنند و یا در موسسه آموزشی او ثبت نام کرده و به وسیله‌ی همین آموزه‌های او، مسیر زندگی خودشان را تغییر می‌دهند. گفتنی است که کلام اکر، بدیع است و شوخی و طنز در آن بسیار است؛ از همین روی، حتی اگر به سخنانش اعتقاد هم نداشته باشیم، شنیدنشان خالی از لطف نخواهد بود.

او تجربه‌ی تمامی سال‌های زندگی خودش از 13 سالگی تا رسیدن به ثروت را در کتاب اسرار ذهن ثروتمند، منشتر کرده و در دسترس عموم قرار داده است. او در این کتاب، به ما می‌آموزد که برای ثروتمند شدن، فقط و فقط به یک ابزار نیاز داریم و آن ابزار هم چیزی نیست بجز ذهن ما…

فکر، منشا واقعیت

از تی هاور اکر در کتاب اسرار ذهن ثروتمند، منشا تمامی واقعیت‌ها و حقیقت‌ها، منشا تمامی ثروت‌ها و بزرگترین ابزار برای رسیدن به پول، چیزی نیست بجز ذهن ما. این فکر و ذهن ماست که زندگی ما را می‌سازد و اگر بخواهیم به ثروت دست پیدا کنیم، ابتدا باید فکر و ذهن خودمان را اصلاح کنیم و بهبود ببشخیم. با این اوصاف، موضوع کتاب اسرار ذهن ثروتمند، به خوبی از روی اسمش پیداست.

به گفته‌ی این کتاب، طرز فکر و افکار همه‌ی ثروتمندان، به هم شبیه است و نقاطی مشترک دارد. از طرف دیگر، ذهن و افکار افراد معمولی و فقیر نیز به همین صورت، شباهت به هم دارد و نقاط مشترک در آن بسیار است. این کتاب به ما می‌گوید که چگونه می‌توانیم با تغییر طرز فکر خود، ثروت را به سوی خود جذب کنیم و در نهایت، ما نیز در دسته‌ی ثروتمندان قرار بگیریم.

کتاب اسرار ذهن ثروتمند از تی هارو اکر، به ما می‌آموزد که برای ثروتمند شدن، همانقدر که دانش و استعداد و سواد و تخصص و علم نیاز است، به همان اندازه نیز باید به افکار، باورها، عقاید و احساسات و درون خودمان نیز توجه کنیم. به عبارت دیگر، برای اینکه به ثروت دست یابیم، باید عوامل بیرونی و درونی را به یک اندازه رشد دهیم و به هر دو، درست به یک مقدار اهمیت بدهیم. نویسنده این کتاب اعتقاد دارد که حتی نقش عوامل درونی، شاید بسیار بیشتر و حیاتی‌تر باشد.

در کتاب اسرار ذهن ثروتمند، یاد می‌گیریم که چگونه با تغییر باورها و عقاید و افکار، ثروتمند شویم.

مسئله‌ی توجه به دورن و تغییر افکار، موضوع تازه‌ای نیست؛ بلکه حتی هزاران سال است، چه از فلاسفه‌ی یونان باستان گرفته، چه از شعرای و علمای خودمان، همه بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که منشا تمامی تغییرات، چیزی نیست به جز ذهن انسان و اگر ذهن بتواند تغییر کند، زندگی نیز به دنبال آن تغییر کرده و رشد و نمو خواهد داشت. تی هارو اکر نویسنده کتاب اسرار ذهن ثروتمند نیز به خوبی از این موضوع آگاه است و سعی دارد با بیان آن به صورت عامه‌پسند، ما را به سمت تغییر افکار سوق دهد.

برندآفرین شو / قسمت دوازدهم
برای آشنایی با بوم کسب و کار و همچنین دانلود فایل pdf و نمونه خام و پرشده بوم کسب و کار می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید. بوم کسب و کار

آنچه در این کتاب خواهید خواند

موضوع کتاب اسرار ذهن ثروتمند را تا به اینجای کار، بدون شک متوجه شده‌اید و می‌دانید که نویسنده در این کتاب قصد دارد به شما آموزش دهد تا با تغییر افکار و به بهبود و اصلاح آن‌ها، مثل یک ثروتمند فکر کنید و در نتیجه‌ی همین فکر ثروتمند، به ثروت واقعی برسید.

نویسنده کتاب اسرار ذهن ثروتمند، در این کتاب با روش‌های عملی و کاربردی و تضمینی، به ما کمک می‌کند تا ثروتمند شدن را از فکر خود آغاز کنیم. تغییر تفکر را همچون مهارتی اکتسابی به ما آموزش می‌دهد و با ارائه‌ی تمرین‌های متفاوت، کاری می‌کند تا به خواسته‌های خود برسیم.

کتاب اسرار ذهن ثروتمند، متشکل از چهار بخش است:

بخش اول: تی. هارو اکر کدوم خریه و اصلا چرا باید این کتاب رو بخونم؟!

(تعجب نکنید! همانطور که پیشتر اشاره کردیم، کلام هارو اکر بسیار متفاوت، تند و تیز و البته سرشار از طنز است!)

بخش دوم: برنامه مالی شما

بخش سوم: فایل‌های ثروت

(شامل 17 روشی که می‌توان به کمک آن‌ها، مثل ثروتمندان فکر و رفتار کرد و از افراد معمولی و فقیر، متفاوت بود.)

این 17 بخش شامل روش‌های زیر است:

 1. افراد ثروتمند اعتقاد دارند که زندگی‌شان را خودشان می‌سازند، برعکس افراد فقیر.
 2. هدف ثروتمندان از بازی، برنده شدن، و هدف افراد فقیر، نباختن است.
 3. افراد ثروتمند برای ثروتمند شدن متعهد هستند، ولی فقیران فقط دوست دارند ثروتمند شوند.
 4. افراد ثروتمند افکار بزرگ، افراد فقیر، افکار کوچک دارند.
 5. ثروتمندان به فرصت‌ها توجه می‌کنند و افراد فقیر به موانع.
 6. افراد ثروتمند، ثروتمندان رو تشویق می‌کنند و افراد فقیر، حسادت.
 7. افراد ثروتمند به سراغ افراد موفق می‌روند، افراد فقیر به سراغ بدتر از خودشان.
 8. افراد ثروتمند به دنبال تبلیغ خود و ارزش‌های خود هستند.
 9. ثروتمندان از مشکلات خود بزرگتر، و افراد فقیر از مشکلات خود کوچکتر هستند.
 10. ثروتمندان دریافت‌کننده‌های بی‌نظیر و فقرا، دریافت‌کننده‌های ضعیفی هستند.
 11. افراد ثروتمند بر اساس نتیجه، و افراد فقیر بر اساس زمان پول دریافت می‌کنند.
 12. افراد ثروتمند هر دو گزینه را می‌خواهند و افراد فقیر فقط یکی را انتخاب می‌کنند.
 13. افراد ثروتمند دنبال ارزش خالص دارایی‌های خود هستند و افراد فقیر به دنبال میزان درآمد.
 14. افراد ثروتمند پول خود را بهترین شکل مدیریت می‌کنند.
 15. پول برای افراد ثروتمند کار می‌کند و افراد فقیر برای پول.
 16. افراد ثروتمند حتی با ترس هم دست به انجام کارها می‌زنند، برخلاف افراد فقیر.
 17. افراد ثروتمند همیشه به دنبال یادگیری هستند، ولی فقرا فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند.
خلاصه کتاب نقش هوش هیجانی در فروش

و در نهایت بخش چهارم: حالا چه غلطی باید بکنم؟

اگر به مطالعه کتاب اسرار ذهن ثروتمند علاقمند باشید مطالعه مقاله رمز و راز مدار ثروت هم می تواند برای شما مفید باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

‫4 نظر ارسال شده در “نگاهی به کتاب اسرار ذهن ثروتمند اثری از تی. هارو اِکرِ

 1. مسعود ر :

  این کتاب یه خوبی دیگه هم داشت که توی خلاصه‌ای که گفتید ذکر نشده؛ اون هم اینه که این کتاب بهمون یاد میده چطور افکار غلطی رو که از کودکیمون تو ذهن داریم رو شناسایی و از بین ببریم.

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. به نکته‌ی بسیار خوبی اشاره کردید. دقیقا؛ یکی از علل اینکه نمی‌توانیم ثروتمند شویم، همین افکار نادرست و الگوهای ذهنی هستند که از کودکی و از پدر و مادر و اطرافیان خود آموخته‌ایم. کتاب اسرار ذهن ثروتمند به ما کمک می‌کند تا این ضعف‌ها را شناسایی کنیم و آن‌ها اصلاح و برطرف نماییم.

 2. میترا باطنی :

  به نظرم همه افرادی که می‌خوان توی مسیر رشد و موفقیت فردی قدم بردارن، باید یه بار حداقل این کتاب رو مطالعه کنن، چون واقعا رفرنس با ارزشیه…

  • افشین فاتح :

   درود دوست عزیز. ما نیز با شما هم عقیده هستیم و مطالعه این کتاب را حداقل برای یک بار، به شدت توصیه می‌کنیم. همانطور که گفتیم، در بیزنس کوچینگ، بر موضوع رشد فردی نیز بسیار تاکید می‌شود، از همین روی، این کتاب جایگاه ویژه‌ای در میان بیزنس کوچ‌ها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *