کوچینگ موفقیت چیست و چه تاثیری در زندگی شما دارد؟

کوچینگ موفقیت چیست و چه تاثیری در زندگی شما دارد؟

رسیدن به رویا ها و آرزو ها، امری مهم و در عین حال پیچیده است. همه ی افراد در زندگی خود با اهداف و خواسته هایی مواجه میشوند که برای دستیابی به آن تلاش و ممارست میکنند. در این مقاله به تاثیر کوچینگ موفقیت در مسیر رسیدن به آرمان ها و آرزوهای فردی میپردازیم.

 

آشنایی با فرایند کوچینگ موفقیت :

کوچینگ موفقیت فرایندی است که با برنامه ریزی دقیق و فراهم کردن زمینه ی توسعه ی فردی منجر به موفقیت در زندگی شخصی، عاطفی، شغلی و… میشود. این فرایند با تقویت و آموزش مهارت های مختلف از جمله مهارت های ارتباطی، مالی، تجاری و… به رشد شخصیتی کمک مینماید.

کوچینگ موفقیت شامل چه بخش هایی میشود ؟

از آنجایی که موفقیت در زندگی افراد مختلف تعاریف و معانی گوناگونی دارد، در این دوره ها اشخاص را با جنبه های انسانی مانند شادی، خود باوری، درک و… آشنا میکنند. تقویت این ویژگی ها در نهایت میتواند به موفقیت های شغلی و مالی نیز منتهی شود.

البته گام مهم در کوچینگ، برنامه ریزی و عملگری است. افراد حاضر در دوره ی کوچینگ موفقیت با راهنمایی لیدر خود اهداف کوتاه و بلند مدت تعیین میکنند و مطابق آن رفتار مینمایند.

کوچ موفقیت کیست ؟

کوچ موفقیت اصطلاحی است که به لیدر ها و راهنمایان دوره های کوچینگ موفقیت اطلاق میشود. وظیفه ی اصلی این افراد همراهی و کمک به مراجعین است. آنان به کارآموزان خود یاد میدهند که :

 • اعتماد به نفس خود را تقویت کنند.
 • عزت نفس و خودباوری خود را بالا ببرند.
 • به برقراری ارتباط موثر تشویق شوند.
 • به شناخت کافی از قابلیت ها و استعداد هایشان برسند.
 • هدف گذاری کنند
 • مسیر رسیدن به اهدافشان را مشخص کنند
 • با سیستم انگیزه، پاداش و جریمه آشنا شوند.
 • توانایی حمایت از خود را پیدا کنند
 • و در نهایت با زدودن افکار منفی، و افزایش انرژی مثبت در مسیر رسیدن به موفقیت گام بردارند.
12 گام در هدف گذاری موفق چیست؟

تاثیر کوچ موفقیت :

بعد از اراده ی فردی، کوچ موفقیت بیشترین تاثیر را در ایجاد موفقیت اشخاص و حفاظت از آن دارد. این کار با پیمودن چهار مرحله ی اساسی محقق میشود که هریک مکمل دیگری است و در صورتی که حتی یکی از این عوامل کمرنگ یا حذف شوند، نتیجه ی مورد نظر بدست نخواهد آمد.

این چهار مرحله مختصرا عبارت اند از :

 • هدف گذاری
 • مسئولیت پذیری
 • ساده سازی
 • شفافیت

هدف گذاری :

هدف، زندگی و آینده انسان ها را میسازد. کوچ موفقیت به راجع خود کمک میکند تا با شناخت درست و کافی، بهترین اهداف ممکن را تعیین کرده و از کوتاه ترین و البته صحیح ترین مسیر ممکن به آنها برسد. هدف درست تاثیر مستقیمی بر موفقیت دارد. از این رو باید با تمرکز کافی و در مسیری مناسب انتخاب شود.

مسئولیت پذیری :

تنبلی، سستی، اهمال کاری و عدم مسئولیت پذیری از جمله مهمترین عوامل بازدارنده در مسیر موفقیت هستند. کوچینگ موفقیت به مقابله با این خصلت های انسانی میپردازد زیرا کوتاهی در انجام کارها نه تنها زمان رسیدن به اهداف را به تعویق می اندازد؛ بلکه با ایجاد حس ضعف و ناامیدی شما را از آنها دور و دورتر میکند.

کوچ در اینجا نقش حیاتی دارد. او به شما در شناخت کارهای درست و غلط کمک کرده و با تذکر های به موقع و مفید رسالت مهمتان را یاد آور میشود.

پیگیری و بررسی مداوم علاوه بر اینکه شما را از اهمال کاری و بی مسئولیتی دور میکند؛ اشتیاق و انگیزه ی لازم برای پیمودن مسیر را در وجودتان شعله ور مینماید.

عمده فروشی پرسود، با 10 استراتژی منحصر به فرد

ساده سازی :

علم، فکر، خلاقیت و نوآوری، تجربه و البته علایق شخصی، در کنار هم میتوانند ساده ترین و در عین حال کارآمد ترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت پیدا کنند. یک لیدر خوب به کار آموزش کمک میکند مناسب ترین اقدامات و راه حل ها را انتخاب کرده و سریع تر به مقصد برسد.

شفافیت :

شناخت کافی از نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و یا تهدید هایی که در اطراف شما وجود دارد باعث میشود با دید باز تر و نگاهی ژرف تر به مسائل توجه کنید.

این شناخت، شفافیت لازم را در تمامی زمینه ها برایتان ایجاد کرده و با روشن کردن سوالات، پاسخ دادن به آنها را ساده تر میکند. کوچ موفقیت موظف است اهداف و آرمان های شما را شفاف سازی کرده و به شما اجازه دهد با شناخت کافی مسیر موفقیت خود را طی کنید.

کوچینگ موفقیت برای چه کسانی مناسب است ؟

افرادی که فکر میکنند از توانایی ها و قابلیت هایشان به درستی استفاده نکرده اند….

افرادی که آرمان های بزرگی در سر دارند….

کسانی که به دنبال یک تحول خارق العاده هستند….

و کسانی که به رشد و توسعه فردی خود اهمیت میدهند اغلب مخاطب دوره های کوچینگ موفقیت میباشند.

اگر :

 • با برنامه ریزی های قبلی خود به نتایج دلخواه نرسیده اید
 • هدف دارید اما راه رسیدن به آن را نمیدانید
 • با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم میکنید و به دنبال راه حل مناسب میگردید
 • دچار بی مسئولیتی هستید و این موضوع شما را رنج میدهد

پس بهترین انتخاب برای شما دوره های کوچینگ موفقیت میباشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *