وبینار چیست و چگونه برگزار می شود؟

وبینار چیست و چگونه برگزار می شود؟

وبینار یک پکیج خدماتی مطلوب، برای تمام کسانی است که به ارائه سخنرانی، کارگاه یا سمینارهای تحت وب علاقمند هستند. در واقع وبینار، ابزار کاربردی موثر برای حفظ فاصله جغرافیایی ، در حوزه آموزش و برگزاری کنفرانس های متفاوت است.

 

وبینار چیست؟

عنوان سمینارهای تحت وب برای همه آشنا است. سمینارهایی که بدون حضور شرکت کنندگان به طور واقعی، یا ارائه دهنده کنفرانس برگزار می شود.

وبینار، « Webinar» همان سمینار تحت وب است که در به صورت آنلاین و در زمان واقعی با استفاده از نرم افزارهای کاربردی که در جهت برگزاری وب کنفرانس ها طراحی شده اند؛ برگزار می شود.

وبینار مخفف «Web-based seminar » به معنی ارائه یک سخنرانی، کارگاه یا سمینار تحت وب است. در واقع وبینار، این بستر را برای کاربران خود فراهم می نماید که به صورت مجازی از طریق نرم افزارهایی که برای وب کنفرانس ها وجود دارند، اطلاعات خود را با هم به اشتراک بگذارند.

 

هدف وبینار چیست؟

وبینار با اهداف آموزشی و اشتراک گذاری اطلاعات وارد اینترنت شده است. آموزش نرم افزارها، ارائه خدمات آموزشی پرسش و پاسخ آنلاین، معرفی محصول و یا خدمت جدید از سوی افراد و کمپانی ها از شاخص ترین اهداف وبینار است.

به تازگی شاهد فعالیت گسترده وبینار، در حوزه پوشش خبری به صورت آنلاین از طریق سایت وبینار بوده ایم. این موضوع باعث شده است که سیستم این پکیج ارائه دهنده خدمات را بیشتر از پیش، موفق نماید. وبینارها این امکان را فراهم می کنند تا گروه های مخاطب بدون در نظر گرفتن فاصله جغرافیایی بین آنها، در مکان های مختلف از راه دور در کنفرانس شرکت نمایند.

کتاب استراتژی اقیانوس آبی

ویژگی وبینار چیست؟

وقتی صحبت از آموزش آن هم آموزش آنلاین به میان می آید، ابزارها و نرم افزارهای کاربردی در این حوزه حرف اول را می زنند. اینکه چطور می توان بین دنیای واقعی و دنیای مجازی تعامل برقرار ساخت ؛ شاخص اصلی برای اندازه گیری کیفیت، ارائه خدمات است.

به طور قطع در این سالها وبینار، توانسته است با یک قابلیت کلیدی و ویژگی منحصر به فرد، تعامل خوبی بین کاربران( ارائه دهندگان و درخواست کنندگان) برقرار سازد.

به طور مشخص منظور از تعامل بین کاربران شامل داشتن ارتباطات دو طرفه برپایه نوشتار، صدا و تصویر و همینطور اسلاید است که به همه فرصت می دهد به طور عادلانه و برابر و البته به طور همزمان (آنلاین) از محتوای وبینار، استفاده کنند.

 

به زبان ساده یعنی شما با داشتن یک مدرس که پشت لب تاپ خود نشسته است و سیستم او مجهز به یک میکروفن و وب کم است، می توانید به صورت زنده محتوای خود را ارائه دهید و به صورت آنلاین محتوای کامپیوتر شخصی خود را با بقیه به اشتراک بگذارید.

در ایران بیشتر مردم علاقمند هستند که وبینار را به صورت زنده با صدای سخنران به طور همزمان دریافت کنند و این یکی از ویژگی های خوب آموزشی وبینار است. اما گاهی مدرس ترجیح می دهد تا به جای ارائه اطلاعات به صورت آنلاین، از پاورپوینت استفاده کند. در این صورت است که مخاطب صدای مدرس را می شنود و همزمان با آن روی کامپیوتر یا موبایل خود پاورپوینت سخنرانی را نیز می بیند.

قیف فروش

 

چه چیزی باعث تفاوت وبینار با دیگر رویدادها می‌شود؟

شاید عبارات دیگری مثل «تله‌سمینار» یا «مجمع آنلاین» برای رویدادهای آنلاین به‌گوش‌تان خورده باشد، اما تفاوت وبینار با این رویدادهای آنلاین در چیست؟ تله‌سمینار بسیار شبیه وبینار است، اما ارائه در آن تنها به‌صورت صوتی انجام می‌شود و شرکت‌کنندگان می‌توانند از طریق خط تلفن‌های مجهز به سیستم کنفرانس، در آن حضور پیدا کنند. بنابراین در این نوع رویداد آنلاین، از ارائه‌ی تصویری، خبری نیست. اما همان‌طور که بالاتر اشاره شد، در وبینارها شاهد ارتباط صوتی و تصویری سخنران با شرکت‌کنندگان هستیم.

 

چرا افراد دوست دارند در وبینارها شرکت کنند؟

استفاده از وبینار به‌طور فزاینده‌ای در حال گسترش است و بسیاری از افراد به‌واسطه‌ی جذابیت و آموزشی‌بودن آن، علاقه‌مند به شرکت در وبینارها هستند، چراکه به‌واسطه‌ی استفاده از بسترهای صوتی و ویدئویی مناسب در وبینارها، می‌توان موارد آموزشی را بهتر فراگرفت.

با شرکت در وبینارها می‌توان به صدای فرد ارائه‌دهنده گوش داد، تصویر او را دید، نوع ارائه‌ی او را بررسی کرد و با ارزیابی تمام جوانب، به مطالب او اعتماد کرد. گذشته‌ازاینها، برخی افراد در ارائه مشکل دارند و با شرکت در وبینارها می‌توانند مهارت‌های ارائه‌ی خود را ارتقا ببخشند.

چرا باید وبینارها را به گزینه‌های بازریابی و تبلیغات خود اضافه کنید؟

وبینارها روش جدیدی برای ارائه‌ی محصولات نیز به‌شمار می‌روند، به‌عنوان‌مثال اگر قصد فروش محصولی را دارید، به‌سادگی می‌توانید برای معرفی محصول خود و طرز استفاده از آن، وبینار رایگانی برگزار کنید و مشتریان بالقوه را به خرید محصول یا سرویس خود ترغیب کنید.

امتیازات post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *